pixabay
StoryEditorPieniądze dla seniorów

Renta wdowia z KRUS: jaka jest maksymalna wysokość świadczenia?

21.11.2024., 13:30h

Renta wdowia stanie się faktem wraz z początkiem 2025 roku. Już za kilka miesięcy wdowcy i wdowy po rolnikach będą mogli otrzymać pierwsze świadczenia. Przypominamy, komu będą się one należały i w jakiej wysokości zostaną wypłacone.

Czy KRUS wypłaci wdowią rentę? 

W Polsce jest obecnie około 10 mln seniorów. Z tego mniej więcej 4 mln to wdowy i wdowcy. Grupa starszych, samotnych osób będzie się powiększać w kolejnych latach, bowiem liczby są nieubłagane: polskie społeczeństwo się starzeje. Z tego powodu rząd zdecydował się wprowadzić tak zwaną wdowią rentę, czyli możliwość pobierania części świadczenia po zmarłym współmałżonku. Z tego rozwiązania ma skorzystać około 2 mln wdów i wdowców. Pieniądze będą wypłacane przez ZUS oraz KRUS. 

Przeczytaj także: Emerytura z KRUS po 35 latach? Rolnicy domagają się zmian

Na czym polega wdowia renta? 

Wdowia renta oferuje wdowom i wdowcom możliwość pobierania świadczenia w zbiegu, czyli korzystania równocześnie z emerytury i renty rodzinnej, z czego jedna z nich będzie wypłacana w całości, a druga w określonym odsetku. Przewidziane są dwie możliwości: 

  • przejście na rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku z zachowaniem części przysługującej wdowcowi emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej; 
  • pozostanie przy przysługującej wdowcowi emeryturze, powiększonej o określony odsetek renty rodzinnej po zmarłym małżonku. 

Decyzję o tym, który model wybrać, podejmuje samodzielnie wdowiec lub wdowa. Może się bowiem okazać, że jedna z opcji będzie bardziej atrakcyjna finansowo. 

Czy rolnikom należy się wdowia renta? 

Aby otrzymać wdowią rentę, należy spełnić następujące warunki: 

  • osiągnąć powszechny wiek emerytalny, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, 
  • pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, 
  • nabyć prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, 
  • nie zawrzeć nowego związku małżeńskiego. 

Rolnikom także przysługuje to świadczenie pod warunkiem, że spełnią powyższe kryteria. Warto pamiętać, że w tym przypadku ewentualne nabycie prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej nie ma znaczenia – gdy mowa o wieku emerytalnym, przyjmuje się 60 lat dla pań i 65 lat dla panów. Rentę wdowią dla rolników wypłaci KRUS. 

Przeczytaj także: Babciowe dla rolników. Kiedy i na jakich warunkach otrzymają świadczenie "Aktywny Rodzic"?

Jakie będą stawki renty wdowiej? 

Renta wdowia wypłacana będzie w wysokości obowiązującego odsetka emerytury zmarłego współmałżonka bądź przysługującej po nim renty rodzinnej. Odsetek ów ustalono na poziomie:  

  • 15 proc. od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026,  
  • 25 proc. od 1 stycznia 2027 roku.  

W 2028 roku odbędzie się weryfikacja wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, aby rząd mógł ocenić możliwość i zasadność jego podwyższenia. 

Stawki, które trafią do konkretnych wdowców, mogą się między sobą różnić - wszystko zależy od pobieranych kwot emerytury i renty rodzinnej. KRUS informuje jednak, że wysokość świadczeń w zbiegu nie może być większa niż trzykrotność emerytury minimalnej, czyli na tę chwilę 5 342,88 zł. Nim renta wdowia będzie wypłacona, czeka nas jeszcze waloryzacja emerytury, wtedy maksymalna wysokość świadczeń w zbiegu zostanie odpowiednio podniesiona. 

Przeczytaj także: Jaka jest najwyższa emerytura rolnicza z KRUS?

Kiedy ruszą wypłaty wdowiej renty? 

Wdowia renta stanie się faktem 1 stycznia 2025. Wówczas wystartuje również nabór wniosków. Wypłaty nie ruszą jednak od razu. Seniorzy będą musieli poczekać na nie pół roku. Pierwsze renty wdowie mają być wypłacane od 1 lipca 2025.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 14:54