v=Justyna Czupryniak/canva, envato elements
StoryEditorŚwiadczenia z KRUS

Renta z KRUS: kiedy rolnik nie musi oddawać gospodarstwa, by otrzymać świadczenie?

31.03.2025., 11:30h

Aby rolnik mógł otrzymać rentę chorobową, powinien przekazać obowiązki w gospodarstwie rolnym. W określonych sytuacjach może jednak otrzymywać 100% części uzupełniającej świadczenia bez zakończenia prowadzenia działalności. Kiedy?

Czy trzeba oddać gospodarstwo rolne, by dostać rentę chorobową? 

Warunkiem uzyskania renty chorobowej jest niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Aby otrzymać wypłatę tego świadczenia w pełnej wysokości, konieczne jest zakończenie prowadzenia działalności rolniczej. KRUS upewni się, czy rolnik przekazał gospodarstwo innym osobom. Jeżeli rencista lub jego małżonek jest właścicielem (współwłaścicielem) albo ma w swoim posiadaniu gospodarstwo rolne, wypłata renty rolniczej ulegnie częściowemu zawieszeniu: zawieszona zostanie wypłata części uzupełniającej renty. 

Jak rolnik może przekazać gospodarstwo? 

Rolnik, który chce pobierać rentę chorobową, ma kilka możliwości zakończenia prowadzenia działalności rolniczej. Najczęściej spotykanymi formami przeniesienia własności gospodarstwa rolnego są: 

  • umowa darowizny - w tej formie właściciel gospodarstwa rolnego przenosi nieodpłatnie na rzecz obdarowanego własność i posiadanie gospodarstwa rolnego, 
  • umowa o dożywocie - umową taką właściciel gospodarstwa rolnego przenosi nieodpłatnie własność gospodarstwa rolnego i zapewnia sobie pomoc i opiekę (dożywotnie utrzymanie) od osoby, która przejmuje własność gospodarstwa rolnego, 
  • umowa sprzedaży - umową taką właściciel gospodarstwa rolnego przenosi własność gospodarstwa rolnego na rzecz nowego właściciela, a ten przyjmuje to gospodarstwo za umowną cenę. 

Jeżeli rolnik nie może znaleźć nabywcy na swoje gospodarstwo, może ono zostać przejęte przez KOWR w imieniu Skarbu Państwa. 

Przeczytaj także: Renta chorobowa KRUS: jakie choroby, dokumenty, stawki? Co z prowadzeniem gospodarstwa?

Czy wydzierżawienie gospodarstwa jest podstawą do uzyskania renty? 

Renta chorobowa może być wypłacana rolnikowi z tytułu czasowej niezdolności do pracy. W takich okolicznościach rolnik może nie chcieć sprzedawać gospodarstwa, planując podjęcie aktywności zawodowej po powrocie do zdrowia. Co w tej sytuacji? KRUS informuje, że warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej zostanie spełniony, jeżeli gospodarstwo rolne będzie wydzierżawione innej osobie fizycznej lub prawnej. Aby umowa dzierżawy mogła stanowić podstawę do wypłaty części uzupełniającej renty rolniczej, musi spełniać warunki określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Powinna mieć formę pisemną, musi być opatrzona pieczęcią właściwego wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), jego podpisem i datą jej potwierdzenia. Gospodarstwo można wydzierżawić dziecku (własnemu, drugiego małżonka, przysposobionemu) lub małżonkowi dziecka (synowej, zięciowi) albo wnukowi, jednak tylko w sytuacji, gdy dzierżawca nie pozostaje z właścicielem w jednym gospodarstwie domowym. 

Przeczytaj także: Rolników czeka duża podwyżka? Wiceminister zdrowia: płacą za małą składkę KRUS

Kiedy rolnik dostanie rentę bez konieczności oddawania gospodarstwa? 

Istnieją określone sytuacje, w których rolnik może otrzymać rentę chorobową bez konieczności zakończenia działalności rolniczej. Zależnie od okoliczności, część uzupełniająca renty rolniczej będzie wypłacana w wysokości 50%, 75% lub 100%. 

  • Część uzupełniająca renty rolniczej jest wypłacana w 50% w następujących sytuacjach: 
    • rencista jest całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy rolniczej albo rolniczej choroby zawodowej, z tym że po upływie dwóch lat od tego wypadku lub od zachorowania na tę chorobę część uzupełniająca jest zawieszana w całości, chyba że przed upływem tego okresu świadczeniobiorca zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej lub zaszły okoliczności pozwalające na wypłatę części uzupełniającej renty rolniczej, 
    • rencista pobiera okresową rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez dwa lata. 
  • Część uzupełniającą renty rolniczej wypłaca się w 75%, jeżeli: 
    • rencista nie zawarł umowy z następcą i nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego co najmniej po cenie odpowiadającej ich oszacowaniu według przepisów o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa albo: 
    • trwają czynności zmierzające do wywłaszczenia tych nieruchomości, ich wykupu na cel uzasadniający wywłaszczenie albo do trwałego wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, lub 
    • nieruchomości te są położone w strefie ochronnej lub na innym obszarze specjalnym, utworzonym na podstawie odrębnych przepisów w związku z wprowadzeniem ograniczeń w użytkowaniu gruntów rolnych albo w celach ochronnych. 
  • Część uzupełniającą renty rolniczej wypłaca się w 100%, jeżeli: 
  • rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy. 

Zuzanna Ćwiklińska

źródło: KRUS

fot. Justyna Czupryniak/canva, envato elements

Warszawa
9°C
Bezchmurnie
wi_00
czw.
wi_00
17°C
4°C
pt.
wi_00
20°C
7°C
sob.
wi_00
10°C
-2°C
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
6°C
1°C
31. marzec 2025 15:34