
Rolnicy chcą, by staż z ZUS wliczał się do emerytury z KRUS
Rolnicy ze Śląska apelują o zmiany w systemie emerytalno-rentowym KRUS. Walczą o sumowanie lat składkowych w ZUS i KRUS i naliczanie emerytury proporcjonalnie do przepracowanych lat w każdym z tych systemów emerytalnych. W ich sprawie interpelację do ministra rolnictwa złożył Grzegorz Gaża, poseł PiS.
- Zwrócili się do mnie rolnicy z terenu województwa śląskiego z prośbą o interwencję w sprawie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych - poinformował.
Poseł zwrócił uwagę, że osoby, które prowadziły gospodarstwo rolne, a jednocześnie świadczyły inne prace zarobkowe, czują się pokrzywdzone sposobem zaliczania stażu pracy, obliczania lat składkowych, a co za tym idzie wysokością emerytury.
- Rolnicy domagają się zaliczenia składek z ZUS do okresu składkowego w KRUS i odwrotnie na zasadzie proporcjonalności - napisał w interpelacji.
"Dwuzawodowcy są ofiarami systemu"
Gaża podkreślił, że obecne przepisy są bardzo krzywdzące dla rolników mających poza gospodarstwami rolnymi inne zajęcia zarobkowe.
- Dlaczego osoby, które wykazują okresy ubezpieczenia w ZUS oraz w KRUS, w obliczu przejścia na emeryturę, wciąż są ofiarami systemu, który w bezwzględny sposób zaniża im świadczenia emerytalne? - pyta poseł ministra rolnictwa i domaga się informacji, jakie kroki zamierza podjąć rząd w celu wyeliminowania problemu dysproporcji w przeliczaniu okresów składkowych w ZUS w porównaniu do okresów składkowych w KRUS. Odpowiedź opublikujemy.
Sumowanie lat składkowych w ZUS i KRUS: jakie zdanie ministerstwa?
To nie pierwszy raz, kiedy rolnicy zwracają się o sumowanie lat składkowych w ZUS i KRUS. Niestety, do tej pory ministerstwo zawsze negatywnie ustosunkowywało się do propozycji zaliczenia stażu w ZUS do okresu składkowego w KRUS.
- Ustawodawca w dwóch odrębnych systemach ubezpieczenia społecznego – rolniczym i powszechnym zawarł wspólne zastrzeżenie dotyczące nieuwzględniana okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one wykorzystane do ustalenia świadczenia w danym systemie. Oznacza to, że tych samych okresów nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do dwóch różnych świadczeń w różnych systemach ubezpieczenia społecznego. Okresy, które zostały już uwzględnione przy ustalaniu prawa do jednej emerytury, nie mogą być następnie zaliczone do okresu, od którego zależy nabycie prawa do emerytury z drugiego systemu ubezpieczeń społecznych - tłumaczył pod koniec roku resort rolnictwa.
Może jednak w związku z dużą ilością apeli ministerstwo zmieni zdanie.
Kto ma prawo do emerytury dla dwuzawodowca?
Zgodnie z prawem, emeryturę rolniczą może otrzymać osoba ubezpieczona w KRUS, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna), jeśli przez co najmniej 25 lat podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników. Rolnicy dwuzawodowcy, czyli ci, którzy opłacali podwójne lub dodatkowe składki emerytalno-rentowe w KRUS, mają prawo do dodatku do emerytury rolniczej. Wynosi on 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania wymienionych składek.
Kamila Szałaj