Rolnicy walczą o wyższe emerytury. Składki ZUS wliczą się do KRUS? Będzie je można uzpełnić?Sierszeńska/AHM/Canva
StoryEditorEmerytury i renty z KRUS

Rolnicy walczą o wyższe emerytury. Składki ZUS wliczą się do KRUS? Będzie je można uzupełnić?

27.01.2025., 09:30h

Rolnicy walczą o wyższe emerytury i zmiany w rentach. Chcą m.in. łączenia i wyrównania emerytur z KRUS i ZUS, a także możliwości uzupełnienia składki na KRUS, jeśli zabraknie lat do emerytury. Jakie jeszcze propozycje przedstawili ministrom rolnictwa i pracy?

Rolnicy apelują o zmiany w systemie emerytalno-rentowym KRUS. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do ministra rolnictwa, ministra rodziny oraz do sejmowych klubów i kół parlamentarnych.

Łączenie emerytury z KRUS i ZUS dla dwuzawodowców

Rolnicy walczą m.in. o  sumowanie lat składkowych w ZUS i KRUS i naliczanie emerytury proporcjonalnie do przepracowanych lat w każdym z tych systemów emerytalnych

- Mechanizm łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS powinien obowiązywać również w przypadku wprowadzenia przepisów dotyczących emerytur stażowych - tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej rady Izb Rolniczych. 

Wyrównanie emerytur KRUS z ZUS

Rolnicy chcą także wyrównania emerytury rolniczej z KRUS z minimalną emeryturą z ZUS (z 90 do 100%). Według Szmulewicza wyższy powinien być też dodatek za dłuższy okres składkowy i za płacenie wyższych (nawet trzykrotnie) składek przez rolników posiadających większe gospodarstwa. 

Rolnik uzpełni składki na KRUS?

Izby rolnicze chciałyby także, aby rolnicy, którym zabrakło lat do emerytury z KRUS mogli uzupełnić składki i dostać świadczenie. Domagają się także zaliczenia do lat składkowych okresu nauki w szkole rolniczej. Natomiast rolnicy, którzy byli przynajmniej dwie kadencje w Radzie Powiatowej Izby Rolniczej mieliby otrzymać dodatek do emerytury rolniczej w kwocie 300 zł.

Renty z KRUS: rolnicy proponują 3 zmiany 

Jeśli zaś chodzi o renty z KRUS, izby rolnicze proponują umożliwienie opłacania pełnych składek na ubezpieczenie pielęgnacyjne. Chodzi o to, że że osoba pobierająca ubezpieczenie pielęgnacyjne ma opłaconą składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez jednostki samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). A opłacenie tylko części składek powoduje wykluczenie z wyjazdów na kolonie, półkolonie oraz sanatorium z KRUS-owskich ofert dla niepełnosprawnego dziecka oraz członków jego rodziny.

Rolnicy zwracają uwagę, że trzeba też rozwiązać problem zawieszenia części uzupełniającej renty rolniczej w sytuacji posiadania gospodarstwa przez małżeństwo rolników, z których jeden jest rencistą, a drugi idzie na emeryturę.

Poza tym należałoby zmienić przepisy dotyczące renty z KRUS w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest płatnikiem składek w ZUS, a drugi w KRUS.

- Aktualnie rolnikowi opłacającemu składkę w KRUS, który wspólnie z małżonkiem prowadzi gospodarstwo rolne (przy czym żona jest płatnikiem składki w ZUS) w chwili przechodzenia na rentę rolniczą, ulega częściowemu zawieszeniu część uzupełniająca świadczenia, przy zachowaniu części zasadniczej - tłumaczy Szmulewicz. 

Ronicy domagają się także większego dostępu do rehabilitacji KRUS i rozszerzenia zakresu prac, które może wykonywać pomocnik rolnika.

Kamila Szałaj

image
Waloryzacja emerytur

Emerytura z KRUS: o ile wzrośnie od marca 2025 roku?

Warszawa
-1°C
Zachmurzenie duże
wi_00
sob.
wi_00
-1°C
-7°C
niedz.
wi_00
1°C
-8°C
pon.
wi_00
1°C
-10°C
wt.
wi_00
2°C
-7°C
śr.
wi_00
3°C
-8°C
13. luty 2025 16:16