
Kto może ubiegać się o refundację składki KRUS z PFRON?
Refundacja składki KRUS z PFRON przysługuje rolnikowi, który:
- Opłaca składki ubezpieczeniowe do KRUS i posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
- Opłaca składki ubezpieczeniowe do KRUS za domownika z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Jeśli rolnik spełnia te podstawowe warunki, może rozważyć ubieganie się o wsparcie z PFRON. Ostatecznie, po dopełnieniu wszystkich wymagań, otrzyma refundację składki ubezpieczeniowej. Wysokość pomocy będzie zależała od przyznanego stopnia niepełnosprawności. Zobaczmy, jakie konkretne wymogi należy spełnić, aby otrzymać pomoc z PFRON.
Jakie są wymogi, by ubiegać się o refundację składek KRUS z PFRON?
Aby otrzymać pomoc z PFRON w zakresie refundacji składek KRUS, rolnik musi spełnić kilka kluczowych wymagań. Mianowicie:
- Podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników.
- Posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności własne i/lub domownika.
- Opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w całości oraz w terminie bądź z uchybieniem terminu nie większym niż 14 dni.
- Nie mieć zaległości wobec PFRON na więcej niż 100 zł.
- Płacić składki na ubezpieczenie społeczne zawsze przed złożeniem wniosku (Wn-U-A).
- Złożyć odpowiedni wniosek (Wn-U-A) wraz z załącznikiem (INF-O-PdR) w odpowiednim terminie za każdy kwartał, w którym rolnik chce otrzymać refundację.
Kiedy grozi wstrzymanie refundacji składki KRUS z PFRON?
Wstrzymanie refundacji składek KRUS z PFRON może nastąpić wtedy, gdy rolnik posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu i przekraczają one ogółem kwotę 100 zł. W takim przypadku Prezes Zarządu PFRON wydaje decyzję o wstrzymaniu refundacji, która obowiązuje od dnia jej wydania.
Jednakże, rolnik ma czas na wyrównanie tych zaległości. Fundusz daje mu bowiem termin najpóźniej do 31 stycznia roku następnego po roku, za który przysługuje refundacja, by uregulować zadłużenie.
Kiedy odmowa refundacji składek KRUS z PFRON?
Jeśli rolnik nie spełnia warunków refundacji składek KRUS, to grozi mu odmowa wypłaty pomocy i zaprzestanie jej udzielania z PFRON. Głównie, dotyczy to terminu spłaty zobowiązania wobec Funduszu (w okresie do 31 stycznia następnego roku), którego rolnik nie dotrzyma.
W tym przypadku, Prezes Zarządu Funduszu wyda decyzję o odmowie wypłaty refundacji za okres, który wskazała wcześniejsza decyzja o wstrzymaniu refundacji składek.
Inne możliwe sytuacje, kiedy PFRON odmówi rolnikowi refundacji składek KRUS
PFRON może odmówić rolnikowi refundacji składek KRUS również w innych przypadkach. Są to:
- Opóźnienie w opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne powyżej 14 dni.
- Złożenie wniosku o refundację składki przed opłaceniem składki ubezpieczenia społecznego.
Termin PFRON a refundacja składek KRUS
Wysokość składek ubezpieczeniowych oraz termin ich opłacania określa ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. Według tych przepisów rolnicy muszą naliczać i opłacać składki.
Gdy rolnik ubiega się o kwartalną refundację składek, musi pamiętać, aby przed złożeniem wniosku do PFRON, opłacić wszystkie składki za dany kwartał. Krótko mówiąc, składki muszą być zapłacone najpóźniej w dniu składania wniosku o pomoc.
Terminowość PFRON
PFRON uznaje, że rolnik spełnia wymagania dotyczące terminowości składek ubezpieczeniowych w przypadku:
- Składek, które opłacił w terminie zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników lub
- składek opłaconych z opóźnieniem nie dłuższym niż 14 dni.
Co daje orzeczenie o niepełnosprawności rolnikowi? - Jakie składki KRUS refunduje PFRON?
Rolnik lub jego domownik z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na refundację składek KRUS, ale tylko w odniesieniu do składek wypadkowych, chorobowych, macierzyńskich i emerytalno-rentowych. Dodajmy, że dotyczy to składek obowiązkowych i dobrowolnych.
Domownik rolnika i refundacja składek KRUS – Kto jest "domownikiem" według PFRON?
Domownikiem rolnika, który może być uwzględniony w kontekście refundacji składek KRUS przez PFRON, jest osoba bliska rolnikowi, która spełnia następujące warunki:
- Ma ukończone 16 lat.
- Pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie.
- Pracuje stale w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Podsumowując, refundacja składek ubezpieczenia społecznego rolnika lub jego domownika to wsparcie, które może odciążyć finansowo osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Dzięki tej pomocy rolnicy, którzy spełniają określone warunki, mogą liczyć na pomoc PFRON w kwestii zwrotu określonej części składek KRUS za wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe.
źródło: PFRON