GUS opublikował dane o emeryturach i rentach
Jak wynika z przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu dot. sytuacji społeczno-gospodarczej województw w I kwartale 2024 r. w Polsce przybywa emerytów i rencistów, których coraz większa liczba pobiera świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Analiza danych zawartych w raporcie obrazuje, jak ogółem zmieniła się przeciętna liczba emerytów i rencistów w 1 kwartale 2024 r. Okazuje się, że wzrosła ona o 0,8% w stosunku do analogicznego okresu roku 2023 i wyniosła 9 353 tys. os.
Największy wzrost liczby emerytów i rencistów był obserwowany w następujących województwach:
- podlaskim – 1,4%,
- warmińsko-mazurskim – 1,1%,
- kujawsko-pomorskim – 1%,
- mazowieckim – 1%,
- podkarpackim – 1%,
- pomorskim – 1%.
Województwo śląskie było jedynym, w którym analitycy GUS odnotowali spadek liczby osób pobierających świadczenia wynoszący 0,1%.
Ile i jakiej wysokości emerytury wypłacał ZUS w I kw. 2024 r.?
Z przeprowadzonej przez analityków GUS analizy wynika, że liczba osób pobierających świadczenia z ZUS w I kw. 2024 r. wyniosła 8 383,1 tys. i była wyższa o 1% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2023. Liczba osób pobierających świadczenia z ZUS wzrosła w 15 województwach poza śląskim, gdzie kształtowała się na poziomie zbliżonym do tego sprzed roku.
Stawka przeciętnej, miesięcznej emerytury i renty brutto wypłacanej przez ZUS w I kw. 2024 r. ukształtowała się na poziomie 3 620,03 zł i była o 16,1% wyższa niż przed rokiem. Zwiększenie stawki zostało odnotowane we wszystkich województwach i osiągnęło poziom od 16,7% w lubuskim do 15,5% w śląskim.
Emerytury i renty wyższe od przeciętnie ustalonych w kraju wypłacono w woj. śląskim (o 13,6%) i mazowieckim (o 2,1%).
Natomiast najniższe emerytury i renty otrzymali emeryci i renciści pobierający świadczenia z ZUS w następujących województwach:
- podkarpackim – o 13% mniej niż średnio w kraju,
- świętokrzyskim – o 12,3% mniej niż średnio w kraju,
- lubelskim – o 11,7% mniej niż średnio w kraju,
- podlaskim – o 11,4% mniej niż średnio w kraju,
- warmińsko-mazurskim – o 10,3% mniej niż średnio w kraju.
Ile i jakiej wysokości emerytury wypłacał KRUS w I kw. 2024 r.?
Z przedstawionych przez GUS danych jednoznacznie wynika, że emerytura i renta wypłacana z KRUS jest zdecydowanie niższa w stosunku do stawki wypłacanej z ZUS.
W ujęciu rocznym o 1,0% w 14 województwach zmniejszyła się liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty, spadając do ogólnego poziomu 969,9 tys. osób. Jedynie w woj. wielkopolskim liczba emerytów i rencistów była zbliżona do obserwowanej przed rokiem. Woj. małopolskie było jedynym, w którym liczba osób pobierających świadczenia w tym system wzrosła o 0,4%.
Stawka przeciętnej, miesięcznej emerytury i renty brutto rolników indywidualnych w I kw. 2024 r. wyniosła 1 991,50 zł w skali roku, wzrastając o 20,8%. Emerytowani rolnicy pobierali większe świadczenie niż w analogicznym okresie poprzedniego roku we wszystkich województwach – od 21,4% w kujawsko-pomorskim do 18,5% w śląskim.
Co więcej, w 10 województwach przeciętne miesięczne emerytury i renty brutto rolników indywidualnych były wyższe niż średnia w kraju.
Najwyższe emerytury i renty brutto otrzymali rolnicy z woj.:
- lubuskiego – wzrost o 6,1%,
- śląskiego – wzrost o 5,5%.
Natomiast najniższe emerytury i renty rolnicze wypłacono w województwach.:
- małopolskim – 2,6%,
- wielkopolskim – 2,0%,
- podkarpackim – 1,2%,
- świętokrzyskim – 1%,
- mazowieckim – 0,8%,
- podlaskim – 0,3%.
Rolnicy żądają zmian w systemie naliczania emerytur
Rolnicy już niejednokrotnie żądali zmian w systemie naliczania emerytur. Ich zdaniem jej wysokość powinna być wyliczana proporcjonalnie do obowiązkowych 25 lat. Proponowali również zmianę przepisów w taki sposób, że jeśli ktoś był w KRUS przez np. 20 lat, powinien mieć prawo do emerytury z KRUS wyliczonej jako 4/5 wysokości emerytury, która przysługiwałaby mu przez 25 lat opłacania składki do KRUS, o czym więcej pisaliśmy w artykule pt. „Emeryt z KRUS gorszy od tego z ZUS. Porównanie emerytur."
Emerytura rolnicza taka sama jak renta alkoholowa
Środowisko rolnicze niewyobrażalnie wzburzył również fakt, że stawka wypłacanej rolnikom emerytury pokrywa się z wysokością renty alkoholowej. To szczególnie absurdalna sytuacja, zważywszy na fakt, iż praca na roli jest bardzo wymagająca i męcząca fizycznie.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: GUS, TPR