Resort pracy za wyższą waloryzacją emerytur i rent
W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej odbyło się robocze spotkanie dotyczące kwestii zapobiegania zjawisku niskich waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w przyszłości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Biura Emerytalnego Służby Więziennej.
W dyskusji jako najbardziej optymalny środek do łagodzenia ryzyka niskich waloryzacji wskazano podwyższenie udziału realnego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji, które może nastąpić w ramach negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego lub w drodze rozporządzenia Rady Ministrów i nie wymaga przeprowadzania zmian ustawowych.
- Z tego powodu jako możliwe rozwiązanie problemu niskich waloryzacji rekomenduję posłużenie się elementem płacowym wskaźnika waloryzacji świadczeń, tj. przyjęcie rozwiązania polegającego na ewentualnym zwiększeniu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia we wskaźniku waloryzacji ponad ustawowe 20 proc. - napisała szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w piśmie datowanym na 12 grudnia w odpowiedzi do projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach.
Waloryzacja rent i emerytur: 50 proc. realnego wzrostu płac zamiast 20 proc.
Dziemianowicz-Bąk proponuje, by w waloryzacji uwzględniać nie 20 proc., ale nawet 50 proc. realnego wzrostu płac. Dzięki temu w przyszłym roku waloryzacja mogłaby wynieść nie 5,82, a 8,55 proc. Jeśli to przejdzie, wówczas minimalna emerytura wzrosłaby do 1933,23 zł brutto.
Wyższy wskaźnik waloryzacji. Ile wyniesie najniższa emerytura z KRUS?
Z symulacji przygotowanych przez Dziemianowicz-Bąk wynika, że przy zastosowaniu 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia zmiast 20 proc., wskaźnik waloryzacji wyniósłby:
- w 2025 r. - 8,55 proc. (zamiast 5,82 proc.), czyli najniższa emerytura 1933,23 zł
- w 2026 r. - 6,3 proc. (zamiast 5,7 proc.), czyli najniższa emerytura 2055,02 zł
- w 2027 r. - 4,95 proc. (zamiast 4,02 proc.), czyli najniższa emerytura 2156,74 zł
- w 2028 r. - 4,45 proc. (zamiast 3,52 proc.), czyli najniższa emerytura 2252,71 zł
Przypomnijmy. Waloryzacja to podwyżka świadczeń. Wprowadzono ją, by emeryci i renciści nie tracili na podwyżkach cen (np. żywności, energii, czy gazu). Emerytury i renty z ubezpieczenia społecznego rolników podlegają waloryzacji corocznie w marcu.
Kamila Szałaj