Zbieg świadczyń, czyli il będzie można otrzymać pieniędzy?
Uprawniony jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy będzie mógł pobierać oba te świadczenia w zbiegu. Z tym że jedno wybrane świadczenie będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. – 15%, a od 1 stycznia 2027 r. – 25%). To od decyzji wdowy czy wdowca będzie zależeć, czy chce pobierać np. całość świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.
Jakie warunki trzeba będzie spełnić?
Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać wdowa lub wdowiec, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:
-
osiągnie powszechny wiek emerytalny;
-
pozostanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
-
nabędzie prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego;
-
nie zawrze nowego związku małżeńskiego.
Jaka wysokość świadczenia?
Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury – obecnie byłoby to 5342,88 zł. Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie zwaloryzowana, więc ta kwota będzie też wyższa.
W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu KRUS uwzględni nie tylko emeryturę i rentę rodzinną, ale także inne dodatki i świadczenia poza jednorazowymi. W przypadku przekroczenia wskazanego progu jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Magdalena Szymańska
fot. Evanto