Świadczenia pieniężne dla sołtysówEnvatoelements
StoryEditorPieniądze dla sołtysa

Wkrótce startuje dodatek Sołtys plus. Kto dostanie pieniądze?

12.06.2023., 15:30h
1 lipca 2023 r. rozpocznie się wypłata świadczeń pieniężnych z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dla sołtysów. Pieniądze otrzymają osoby sprawujące funkcję sołtysa, nawet jeśli pobierają świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS bądź innego organu rentowego

Co trzeba zrobić, żeby dostać dodatek dla sołtysów?

Osoby pełniące funkcję sołtysów i zainteresowane pobraniem świadczenia muszą złożyć osobiście wniosek w:

  • oddziale regionalnym KRUS-u,
  • placówce terenowej KRUS-u.

Wzór wniosku został określony w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, które zostało wydane w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej. Beneficjenci muszą przekazać wniosek do 1 lipca 2023 r.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o świadczenia pieniężne dla sołtysa?

Okazuje się jednak, że do rozpatrzenia wniosku nie dojdzie, jeżeli wnioskodawca nie dołączy:

  • zaświadczenia potwierdzającego okres pełnienia funkcji sołtysa, wydanego przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego dla sołectwa, w którym sołtys pełni swoją funkcję,
  • oświadczenia o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Co zrobić, jeżeli wójt nie ma danych o sołtysie?

W przypadku gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie posiada danych, które mogłyby potwierdzić, ile wynosi okres sprawowania przez niego tej funkcji, to musi odmówić wydania oświadczenia ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji. Wtedy to oświadczenie powinno zostać dołączone do wniosku.

Co zrobić, jeżeli nie ma się potwierdzenia wymogu pełnienia funkcji sołtysa?

Wnioskodawca powinien wykazać również dokumenty potwierdzające sprawowanie funkcji sołtysa przez dwie kadencje, które nie powinny trwać mniej niż 8 lat. Jeżeli sołtys nie ma dowodów na swoją pracę, to musi zastąpić zaświadczenie oświadczeniem pisemnym o spełnionym wymogu, złożonym przez beneficjenta. Aby oświadczenie było ważne, musi zostać podpisane przez minimum 5 osób, które zamieszkiwały dane sołectwo.

Ile będzie trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku o świadczenia dla sołtysów?

Świadczenie pieniężne dedykowane rolnikom będzie wydawane w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o jego przyznanie.

Dla których sołtysów przeznaczone jest świadczenie pieniężne?

Świadczenie pieniężne dla sołtysów jest przeznaczone dla osób, które:

  • pełniły funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
  • uzyskały odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, natomiast w przypadku mężczyzn 65 lat,
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Przy czym okres pełnienia funkcji sołtysa mógł być przerywany.

Jak często będzie wypłacane świadczenie dla sołtysów?

Świadczenie pieniężne dla sołtysów będzie wypłacane co miesiąc, od dnia, w którym został złożony wniosek. Kwota świadczenia wynosi 300 zł i będzie wypłacana do 15. dnia każdego miesiąca. 1 marca każdego kolejnego roku kwota świadczenia dla sołtysów będzie waloryzowana przy użyciu wskaźnika waloryzacji ustalonego zgodnie ze stosowną ustawą.

Przeczytaj także: Jest wzór wniosku dodatku dla sołtysów! Od kiedy ruszy wypłata 300 zł? oraz Sołtys plus, czyli 300 zł dla sołtysów. Od kiedy i jakie warunki?

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 10:15