Kiedy rolnik może mieć dług wobec KRUS?
Rolnicy są zobowiązani do opłacania składek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wyznaczone są terminy, przypadające raz na kwartał, w których gospodarze muszą zrealizować ten obowiązek. Nie zwalnia ich z tego nawet brak druku przekazu z KRUS lub nieznajomość aktualnej wysokości składki. Czasem to jednak nie niedbałość, lecz realne kłopoty finansowe są powodem, dla którego rolnicy nie uiszczają zaległości wobec KRUS.
Co się dzieje, gdy rolnik nie zapłaci składki w KRUS?
W sytuacji, gdy ubezpieczony rolnik nie zapłaci terminowo składki w KRUS, instytucja zacznie naliczać odsetki za zwłokę zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. KRUS przyśle wówczas gospodarzowi wezwanie do zapłaty, a dokonane przekazy pieniężne będą z urzędu zaliczane na poczet należności o najwcześniejszym terminie płatności. Jednak gdy zadłużenie będzie rosło, KRUS zainicjuje postępowanie egzekucyjne we współpracy z Urzędem Skarbowym. Samo wszczęcie tego postępowania to dodatkowe koszty, którymi obciążony zostaje rolnik: 40 zł za fakt przekazania tytułu wykonawczego do Urzędu Skarbowego. Stawka wzrasta do 100 zł w momencie doręczenia tego tytułu dłużnikowi.
Przeczytaj także: Nowa definicja przymrozków wiosennych. Więcej rolników dostanie odszkodowania
Jak KRUS egzekwuje zaległe składki?
Gdy sytuacja zadłużonego rolnika nie ulega poprawie, KRUS może zabezpieczyć swoje należności poprzez wpis hipoteki przymusowej w księgach wieczystych nieruchomości należących do dłużnika. Taki zapis zostanie unieważniony dopiero w momencie uregulowania należności względem Kasy.
Jak uniknąć egzekucji długów od KRUS?
W procedurach KRUS uwzględniono, że rolnicy mogą popaść w tymczasowe tarapaty finansowe. Istnieją rozwiązania, z których w takiej sytuacji można skorzystać, by nie narobić sobie długów wobec tej instytucji. KRUS oferuje na przykład:
- rozłożenie zadłużenia na raty (minimalna kwota raty wynosi 150 zł),
- odroczenie terminu spłaty składek bieżących lub rat (maksymalnie na dwa kwartały),
- umorzenie odsetek w części lub całości,
- umorzenie składek w części lub całości (umorzone składki nie są wliczane do wysokości świadczenia emerytalnego).
Przeczytaj także: Dopłaty do wymiany dachu: rolnicy dostali więcej czasu
Jak zgłosić w KRUS problemy finansowe?
Rolnik, który popadł w problemy finansowe i ma świadomość, że nie będzie mógł w terminie opłacić składek w KRUS, powinien poinformować o tym tę instytucję. Wówczas będzie mógł skorzystać z oferowanych form pomocy. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek w KRUS, załączając dokumenty, potwierdzające zaistniałe trudności z pieniędzmi. Po analizie sytuacji dłużnika Kasa podejmie decyzję w zakresie udzielenia mu pomocy. Dzięki temu rolnicy mogą uniknąć konsekwencji finansowych i zabezpieczyć prawa do przyszłych świadczeń, zatem warto rozważyć to rozwiązanie w przypadku zaciskającej się pętli finansowej.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay