
Jest spora grupa ojców-rolników, którzy wybierają urlop tacierzyński. KRUS podaje, że ponad tysiąc rolników skorzystało w ubiegłym roku z urlopu macierzyńskiego dla ojców (dane z Biura Statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). W 2023 roku było to 686 rolników, rok później – 1207, z czego od maja do grudnia – 857.
Zasiłek tacierzyński dla rolników z KRUS
Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka jest potocznie nazywany urlopem tacierzyńskim. Rolnicy podlegający ubezpieczeniu w KRUS mogą ubiegać się o niego od kwietnia 2023 roku. Kiedy się należy? To świadczenie przysługuje ojcu, jeśli matka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Pieniądze są wypłacane rolnikowi jako ciągłość zasiłku macierzyńskiego matki dziecka.
– Chcemy przypomnieć i zachęcać rolników do korzystania z tego świadczenia. Nie ma znaczenia, czy matka dziecka jest ubezpieczona w KRUS, czy w ZUS. Ojciec może przejść na taki urlop po zakończeniu opieki nad niemowlęciem przez jego mamę. Jeśli kobieta jest ubezpieczona w ZUS, musi dostarczyć nam odpowiednie zaświadczenie, a gdy w KRUS – wówczas nic nie musi robić – mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS.
Zasiłek tacierzyński z KRUS. Kiedy należy się rolnikowi?
O taki zasiłek ojciec-rolnik może ubiegać się w sytuacji, gdy matka skróci okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia przez co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, a także w przypadku śmierci matki dziecka czy porzucenia dziecka przez matkę.
Prawo do tego zasiłku przysługuje ojcu na dzieci biologiczne, z tytułu przysposobienia bądź przyjęcia dziecka na wychowanie, w sprawie którego wydane zostało postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu rodzinie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Zasiłek tacierzyński dla rolników. Jaka kwota?
Zasiłek macierzyński dla ojca wynosi 1000 zł miesięcznie, natomiast kwotę świadczenia za niepełny miesiąc ustala się proporcjonalnie do liczby dni w tym miesiącu.
Zasiłek tacierzyński z KRUS: kiedy i gdzie złożyć wniosek?
Odpowiedni wniosek uprawniony musi złożyć w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę. Chodzi o wniosek na druku KRUS SR-24B/04/2023, który jest dostępny na rządowej stronie internetowej KRUS. Wniosek należy złożyć do jednostki organizacyjnej KRUS, za pośrednictwem poczty lub pocztą elektroniczną przez platformę e-PUAP lub eKRUS. W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie potrzebne będzie prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu dziecka rodzinie (jeżeli nie zostało dostarczone do KRUS).
Angelika Drygas