Który rolnik musi złożyć deklarację do 31 maja?
Sprawa dotyczy rolników, którzy po założeniu własnej firmy nadal podlegają ubezpieczeniu w KRUS. Dzieje się tak, jeśli producent rolny w momencie zakładania przedsiębiorstwa, prowadzi gospodarstwo rolne i opłaca składki w KRUS. Jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia jest w takim przypadku posiadanie nieprzerwanego, obowiązkowego okresu ubezpieczenia w KRUS przez przynajmniej 3 lata.
Jakiej kwoty podatku należnego nie może przekroczyć rolnik, by nie wypaść z KRUS?
Kontynuacja rolniczego ubezpieczenia społecznego w kolejnych latach działalności jest możliwa, jeśli rolnik nie przekroczy kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, czyli tzw. kwoty granicznej. Stawka ta za rok 2023 wynosi 4 088 zł.
W jaki sposób rolnik może przekazać deklarację do KRUS?
Każdy rolnik znajdujący się we wskazanej wyżej sytuacji musi złożyć zaświadczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w którym zawrze kwotę należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy lub oświadczenie potwierdzające, że nie przekroczył wskazanej stawki. Deklarację za rok 2023 należy złożyć w KRUS do 31 maja 2024 r.
Kiedy rolnik jest wyłączany z KRUS?
Wyłączenie rolnika z ubezpieczenia KRUS następuje w przypadku gdy należny podatek dochodowy przekroczy kwotę 4 088 zł. Decyzja jest wydawana z dniem, do którego powinien złożyć deklarację. O wyłączeniu decyduje również niezłożenie lub złożenie deklaracji po terminie. Anulowanie wyłączenia następuje po złożeniu przez rolnika stosownego wniosku wraz z dowodami potwierdzającymi niezłożenie deklaracji w terminie z powodu zdarzeń losowych.
Co się dzieje z ubezpieczeniem rolnika po wyłączeniu z KRUS?
Wyłączenie rolnika z KRUS jest równoznaczne z koniecznością zgłoszenia się 1 czerwca 2024 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu obowiązkowego ubezpieczenia jako przedsiębiorcy.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: WIR