Wcześniejsza wersja dodatku węglowego dotyczyła każdego gospodarstwa domowego
Pierwotna wersja ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym nie rozstrzygała tej kwestii. Z jej treści wynikało, że dodatek przysługuje na gospodarstwo domowe – jednoosobowe lub wieloosobowe, niezależnie od tego, ile źródeł ciepła znajduje się w budynku. Jeżeli zatem w jednym domu zamieszkiwały dwie rodziny prowadzące odrębne gospodarstwa domowe, przepisy nie wykluczały możliwości złożenia dwóch wniosków.
Kto pierwszy składa wniosek, ten otrzymuje dodatek węglowy
Obecnie problem ten został jednoznacznie uregulowany poprzez nowelizację dokonaną ustawą z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania funkcjonuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Jeżeli wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego na ten sam adres miejsca zamieszkania, dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostaną bez rozpoznania.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. envato.elements
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 12. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.