Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. zmieniająca ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, która weszła w życie 26 czerwca 2019 r., wprowadziła trochę więcej swobody w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi. Według art. 2a ustawy, zasada, że nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, nie ma zastosowania np. w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego.
Jednak to nie oznacza pełnej swobody. Mianowicie KOWR z reguły przysługuje prawo pierwokupu (w przypadku sprzedaży) albo prawo wykupu. Prawa te nie przysługują KOWR, np. jeżeli w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego, jednak do powierzchni nie większej niż 300 ha. Natomiast nabywana nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca, lub w gminie graniczącej z tą gminą albo nabywcą jest osoba bliska zbywcy, w wyniku dziedziczenia ustawowego albo dziedziczenia przez rolnika indywidualnego, przez rolnika indywidualnego w wyniku zapisu windykacyjnego.
Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Czy obecnie w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym nieruchomości rolne może nabyć osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym?