Przede wszystkim powinien Pan sprawdzić, jakie jest przeznaczenie gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli grunt jest przeznaczony w planie na cele rolne, to wtedy ma zastosowanie ustawa z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
Według tego aktu prawnego, nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków. Wymóg ten nie ma zastosowania, gdy nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska zbywcy.
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wskazuje, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku osoby fizycznej powinien też prowadzić to gospodarstwo osobiście.
Powyższe zasady dotyczące sprzedaży i obowiązków nabywcy nie dotyczą sytuacji, gdy grunt rolny w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest na cele inne niż rolne.
dr hab. Aneta Suchoń
dr hab. Aneta Suchoń