Według art. 87 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, pełnomocnikiem może zostać małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Zgodnie z k.p.c., pełnomocnikiem może być też adwokat lub radca prawny, w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości również osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego.
W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie. Według § 4 art. 87 k.p.c., w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego pełnomocnikiem rolnika może być również przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych, której rolnik jest członkiem.
Z kolei według § 5 w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów. Zgodnie z art...
Mam pytanie o pełnomocników w sądzie. Żona ma sprawę, ale nie czuje się na tyle pewnie, by sama stawać przed sądem. Chciałbym ją zastąpić. Czy mogę ją reprezentować? Kiedy obowiązuje przymus zastępstwa stron przez adwokatów lub radców prawnych?