Przede wszystkim powinien Pan zgłosić wydzierżawiającemu, że grunty oddane w dzierżawę mają mniejszą powierzchnię, niż wynika to z umowy. Obowiązkiem wydzierżawiającego jest wydanie przedmiotu określonego w umowie. Uzasadnione wydaje się twierdzenie, że nie powinien Pan być obciążony kosztami postępowania rozgraniczeniowego. W świetle bowiem przepisów do uiszczania kosztów obowiązani się właściciele gruntów, a nie posiadacze zależni.
Według art. 152 Kodeksu cywilnego, właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych. Koszty rozgraniczenia oraz urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie. Niemniej, podkreślić należy bogate orzecznictwo w zakresie kosztów. Przykładowo uchwała NSA w Warszawie 7 sędziów NSA z 11 grudnia 2006 r. (sygnatura akt I OPS 5/06). Sąd Najwyższy orzekł w nim, że organ administracji publicznej, orzekając o kosztach postępowania rozgraniczeniowego na podstawie art. 262 § 1 pkt 2 k.p.a., może obciążyć kosztami rozgraniczenia nieruchomości strony będące właścicielami sąsiadujących nieruchomości (art. 153 k.c.), a nie tylko stronę, która żądała wszczęcia postępowania. Natomiast WSA w Warszawie w wyroku z 2 września 2008 r. (sygnatura akt IV SA/Wa 980/08) orzekł, że z zestawienia art. 262 § 1 pkt 2 k.p.a. oraz art. 152 k.c. wynika, iż koszty postępowania administracyjnego o rozgraniczenie, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu, obciążają właścicieli obu rozgraniczanych nieruchomości po połowie. W orzeczeniach sądy wskazują na właścicieli jako podmioty zobowiązane do ponoszenia kosztów związanych z granicami.
Dzierżawię grunt rolny od gminy. Powierzchnia działki, którą uprawiam, nie zgadza się z zapisaną w umowie dzierżawy i ewidencji gruntów. Brakowało około 30 arów. Obecnie toczy się postępowanie rozgraniczeniowe prowadzone przez geodetę. Czy burmistrz może obciążyć mnie kosztami geodezyjnymi, czy też ponosi je urząd gminy?