Według art. 20 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, do okresów ubezpieczenia (wymaganych zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2) zalicza się okresy:
- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
- prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 r.;
- od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.
Okresów, o których mowa powyżej, nie zalicza się do ubezpieczenia, jeżeli zostały zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów. Przepisu zawartego w podpunkcie trzecim nie stosuje się do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
Nie wlicza im się okresu ubezpieczenia w ZUS. Natomiast w przypadku osób urodzonych przed tą datą wszystko zależy do tego, ile lat osoba była ubezpieczona w KRUS i ZUS.
Jeżeli przykładowo otrzymał Pan decyzję o emeryturze i nie zostały wliczone lata ubezpieczenia w ZUS, może się Pan starać o świadczenie w ZUS. Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 8 maja 2014 r. (III AUa 1368/13) orzekł, że w świetle art. 20 ustawy z 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników i art. 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS istnieje możliwość uzupełniania okresów ubezpieczenia z jednego systemu przy ustalaniu prawa do świadczenia z drugiego systemu. Jest to jednak możliwe tylko do momentu podjęcia przez ubezpieczonego decyzji o wyborze świadczenia.
W przytoczonej sprawie wnioskodawczyni nie nabyła równolegle prawa do emerytur z dwóch systemów, ponieważ przy ubieganiu się o emeryturę pracowniczą wymagany staż został uzupełniony ubezpieczeniem rolniczym.
Podobnie ubiegając się o emeryturę rolniczą, musiałaby dodatkowo uzupełnić wymagany okres ubezpieczenia ubezpieczeniem pracowniczym (który w całości został „skonsumowany” przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej).