Zakup pasz musi wynikać z ujemnego bilansu paszowego
W przypadku gospodarstw rolnych prowadzących jednocześnie produkcję roślinną i zwierzęcą w protokole należy bowiem zawrzeć informację o kosztach poniesionych z tytułu niezebrania plonów w wyniku wystąpienia szkód. Chodzi na przykład o koszty związane z zakupem pasz. Co jednak ważne: ten zakup powinien wynikać z ujemnego bilansu paszowego w gospodarstwie rolnym spowodowanego szkodami powstałymi w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Ilość nabytych pasz nie może przekroczyć ilości pasz niewyprodukowanych w gospodarstwie, w związku z wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Te informacje podaje się w protokole szacowania szkód w produkcji roślinnej, którego wzór zawiera załącznik nr 1 „Szkody w produkcji zwierzęcej” do protokołu, w kolumnie 13 – koszty poniesione z powodu niezebrania plonów w wyniku szacowania szkód łącznie (zł). Rolnicy powinni więc zrobić sobie bilans, ile muszą zakupić pasz treściwych i objętościowych w odniesieniu do strat oraz ile będzie to ich kosztować. Niestety w sytuacji, gdy w gospodarstwie jest dużo zwierząt, te koszty, choć duże, mogą nie mieć dostatecznego wpływu na obniżenie dochodów do takiej wartości, by straty z tytułu suszy przekroczyły próg 30%.
Dopłata wliczana do pomocy de minimis
Jest to o tyle ważne, ponieważ gdy szkody wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji włącznie, a rolnik chciałby się ubiegać o kredyt na wznowienie produkcji z dopłatą ARiMR do oprocentowania, będzie ona stosowana na zasadach pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Oznacza to, że dopłata do oprocentowania będzie wliczana do limitu pomocy de minimis, czyli do tego samego limitu, z którego stosuje się dopłaty do materiału siewnego.
Większe gospodarstwa mogą mieć tutaj problem z przekroczeniem limitu.
Gdzie ubiegać się o kredyt?
Jak podaje ARiMR, o kredyt klęskowy można ubiegać się w następujących bankach: Bank PEKAO, Bank Polskiej Spółdzielczości (zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze), SGB-Bank (zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze), Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Zachodni WBK oraz Krakowski Bank Spółdzielczy. Oprocentowanie obrotowego kredytu klęskowego wynosi obecnie 3%, marża banku natomiast od 1,95 do 2,5%, w zależności od banku.
Kredyty nie pomogą wszystkim
Warto jednak podkreślić, iż dla wielu gospodarstw z produkcją zwierzęcą, kredyt klęskowy nie będzie wyjściem z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się z powodu suszy. Kredyt, gdy nie ma perspektyw na lepsze ceny skupu mleka, czy żywca, to „krucha” forma pomocy. Poza tym formalności związane z jego udzieleniem nie są załatwiane od ręki, a podstawą do ubiegania się o niego jest protokół z szacowania strat.
Zawarta w protokole ocena obniżenia dochodu na skutek wystąpienia klęski obejmuje całe gospodarstwo rolne wnioskodawcy, niezależnie od tego, czy klęska dotyczy tylko produkcji roślinnej, czy także zwierzęcej. Jak wskazuje Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, niestety, jest to wymóg przepisów unijnych i wielokrotnie zgłaszane przez rolników wnioski o ograniczenie oceny skutków klęski do dziedziny produkcji, w której ona wystąpiła, nie mają szans na realizację.
Należy przy tym dodać, że obowiązujące zasady sporządzania protokołu jako stratę w produkcji zwierzęcej przyjmują wyłącznie śmierć zwierzęcia na skutek wystąpienia zjawiska o charakterze klęski (np. powodzi czy uderzenia pioruna).
dr Magdalena Szymańska
dr Magdalena Szymańska
(Zdjęcie: Pixabay)