O 100 tys. złotych dotacji mogła się starać osoba fizyczna, która w momencie składania wniosku nie ukończyła 41. roku życia oraz miała odpowiednie kwalifikacje zawodowe wynikające z posiadanego wykształcenia albo wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie.
Wsparcie to przeznaczone jest dla osób, które rozpoczęły urządzanie gospodarstwa rolnego, tzn. stały się właścicielem lub objęły w posiadanie (np. wydzierżawiły) gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Każdy rolnik, który otrzyma wsparcie, będzie musiał zrealizować biznesplan przedstawiony przez niego wraz z wnioskiem o dofinansowanie. W ramach tego planu wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi wzrosnąć o co najmniej 10%.
Rolnik, któremu zostanie przyznane wsparcie, na początku otrzyma 80% dofinansowania, czyli 80 tys. złotych. A kolejne 20 tys. złotych zostanie mu przelane dopiero po zrealizowaniu biznesplanu, na co będzie miał 3 lata.
Co najmniej 70% środków pozyskanych z dofinansowania młody rolnik będzie musiał przeznaczyć na zakup środków trwałych, w tym zwierząt. Jednak tych pieniędzy nie można przeznaczyć na nabycie używanych maszyn czy urządzeń.
Natomiast do 28 lipca rolnicy mogą składać wnioski o dotacje w ramach modernizacji gospodarstw rolnych, z których można otrzymać do 500 tys. złotych na rozwinięcie produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego oraz do 900 tys. złotych na rozwój produkcji prosiąt. Więcej o tym napisaliśmy w nr. 24 TPR.pm