O premię może starać się osoba fizyczna, która w momencie składania wniosku nie ukończyła 41. roku życia. Powinna także mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe wynikające z posiadanego wykształcenia albo wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie. Jeśli nie posiada stosownych kwalifikacji, może zobowiązać się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Wsparcie przeznaczone jest dla osób, które rozpoczęły urządzanie gospodarstwa rolnego, tzn. stały się właścicielem lub objęły w posiadanie (np. wydzierżawiły) gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Inne wymogi
Od kandydata na młodego rolnika wymaga się także, aby przed dniem rozpoczęcia urządzania gospodarstwa:
- nie był posiadaczem zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt,
- nie wystąpił o płatności bezpośrednie oraz o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej,
- nie prowadził działu specjalnego produkcji rolnej.
Premia jest dostępna dla rolników, których gospodarstwo ma wielkość ekonomiczną na poziomie min. 13 tys. euro i nie więcej niż 150 tys. euro. W biznesplanie, który należy dołączyć do wniosku o pomoc trzeba dokładnie opisać stan gospodarstwa w momencie złożenia dokumentów o premię oraz sytuację docelową. Młody rolnik powinien bowiem wykazać, w jaki sposób zwiększy wielkość ekonomiczną gospodarstwa o min. 10%.
- Uważaj na współwłasność!
Budynki i budowle znajdujące się w gospodarstwie młodego rolnika wykorzystywane do produkcji rolnej oraz użytki rolne wchodzące w skład tego gospodarstwa wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej nie mogą stanowić przedmiotu współwłasności lub współposiadania. Z tej reguły wyłącza się małżeńską wspólność majątkową i wspólnoty gruntowe. Zasada ta nie dotyczy także budynków, budowli i użytków rolnych będących przedmiotem współwłasności, które są realizowane z „Modernizacji gospodarstw rolnych” przez osoby wspólnie wnioskujące.
Młodzi rolnicy, którzy w momencie składania wniosku nie rozpoczną prowadzenia działalności rolniczej jako kierujący (na własny rachunek), muszą to zrobić najpóźniej w terminie 9 miesięcy od doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Tyle też mają czasu na to, aby ubezpieczyć się w KRUS z mocy ustawy w pełnym zakresie jako rolnik. Później muszą kontynuować to ubezpieczenie przez 12 miesięcy od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Nie mogą więc w tym czasie podejmować żadnej działalności, która powodowałaby objęcie powszechnym ubezpieczeniem społecznym.
Na realizację biznesplanu młody rolnik ma maks. 3 lata od złożenia wniosku o pierwszą płatność. Po jego realizacji wnioskuje dopiero o wypłatę drugiej raty, czyli 20 tys. zł.
Rolnik zostanie zobowiązany do prowadzenia w gospodarstwie ewidencji przychodów i rozchodów. Trzeba ją prowadzić min. przez 5 lat od otrzymania pierwszej raty premii.
Za co punkty?
O kolejności przyznania premii zadecydują punkty. Aby wniosek był rozpatrywany, trzeba zdobyć ich min. 12, maksymalnie można otrzymać 37 punktów. Najwięcej przyznawanych jest za powierzchnię gospodarstwa, kwalifikacje rolnicze oraz inwestycje w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Dlatego też, choć przepisy pozwalają na uzupełnienie kwalifikacji ci, którzy ich nie mają, tracą na starcie min. 2 punkty (za kwalifikacje przyznaje się maks. 5 punktów).
Przynajmniej 70% minimalnej wielkości musi stanowić przedmiot własności młodego rolnika, użytkowania wieczystego lub dzierżawy od ANR lub jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, że prywatna dzierżawa, choć możliwa, może dotyczyć maks. 30% minimalnej wymaganej do premii powierzchni.
Poza wymienionymi kryteriami punkty zdobywa się również za rodzaj planowanej produkcji. Tutaj punktowane jest uczestnictwo w systemach jakości (2 punkty), przy czym jeśli są to systemy obejmujące produkcję ekologiczną, można uzyskać 4 punkty. W tej kategorii można także zyskać 2 punkty za produkcję roślin wysokobiałkowych na minimum 1 ha (2 punkty). 1 punkt otrzyma młody rolnik, jeśli różnica wieku pomiędzy nim a przekazującym gospodarstwo wynosi powyżej 15 do 25 lat, a 2 punkty, jeśli ta różnica wynosi powyżej 25 lat. 3 punkty przyznaje się też za przejmowanie gospodarstwa w całości lub tworzenie go z takich gospodarstw.
W przypadku małżonków spełniających kryteria, pomoc przyznaje się tylko jednemu z nich, co do którego drugi wyraził pisemną zgodę. Jeśli osoba, która spełnia warunki uzyskania premii wchodzi w związek małżeński, wtedy, aby mogła otrzymać 100 tys. zł wymaga się, aby również małżonek w okresie poprzedzającym 18 miesięcy przed złożeniem wniosku nie rozpoczął urządzania gospodarstwa. Droga do premii takiej osoby będzie również zamknięta, gdyby np. współmałżonek skorzystał z niej wcześniej.
- Co tworzy powierzchnię gospodarstwa?
Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie młodego rolnika sumuje się powierzchnię użytków rolnych stanowiących:
- własność
- użytkowanie wieczyste;
- dzierżawę od ANR lub od jednostek samorządu terytorialnego, na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do upływu 5 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy;
- w formie aktu notarialnego albo z datą pewną (urzędowo potwierdzoną) oraz
- na okres co najmniej 10 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.
dr Magdalena Szymańska