StoryEditorDotacje

Młody rolnik 2019 – wnioski na 150 tys. złotych dotacji do 29 czerwca

24.06.2019., 15:06h
Tylko do 29 czerwca 2019 roku rolnicy mogą składać wnioski o dotacje dla młodego rolnika. W tym roku dofinansowanie na rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa rolnego wynosi 150 tys. złotych. Za co ARiMR przyzna punkty?

Kto może ubiegać się o dotacje dla młodego rolnika?

O dotacje dla młodych rolników mogą starać się rolnicy, którzy mają nie więcej niż 40 lat oraz posiadają odpowiednia kwalifikacje zawodowe wynikające z  wykształcenia albo wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie. Jeśli młody rolnik nie ma odpowiedniego wykształcenia to może starać się o pomoc, ale musi zdobyć stosowane wykształcenie w ciągu 3 lat od przyznania dotacji. Żeby ubiegać się o premię dla młodych rolników należy również posiadać gospodarstwo rolne o areale minimum 1 ha oraz rozpocząć prowadzenie gospodarstwa samodzielnie nie wcześniej niż na 2 lat przed złożeniem wniosku o wsparcie. Należy również do wniosku dołączyć biznesplan na rozwój gospodarstwa i go zrealizować przez 3 lata. 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać 150 tys. złotych premii dla młodych rolników?

Żeby uzyskać 150 tys. złotych dotacji dla młodego rolnika należy utworzyć gospodarstwo o powierzchni użytków rolnych wynoszącej minimum tyle co średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju (w 2018 roku było to 10,81 ha) lub o powierzchni co najmniej średniej wojewódzkiej w regionach, gdzie dominują mniejsze gospodarstwa.
Co ważne, co najmniej 70% minimalnej wielkości użytków rolnych musi być własnością młodego rolnika lub być przez niego użytkowana wieczyście lub dzierżawiona od KOWR-u lub od samorządu terytorialnego (gminy, powiatu). Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa młodego rolnika musi wynosić od 13 tys. do 150 tys. euro. Na stworzenie takiego gospodarstw młody rolnik ma dziewięć miesięcy od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu mu dotacji. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyzna dotacje o ile będzie ona przeznaczona na rozwinięcie gospodarstwa młodego rolnika w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym m.in. produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego lub reprodukcyjnego, produkcji warzywniczej, roślin ozdobnych, sadownictwa lub grzybów uprawnych.  

Młody rolnik – za co punkty?

Żeby uzyskać dotacje młody rolnik musi uzyskać minimum 8 punktów, a o kolejności przysługiwania wsparcia będzie decydować suma otrzymanych punktów. 

W 2019 roku punkty w naborze dla młodego rolnika punkty są przyznawane za: 

  • powierzchnię użytków rolnych –do 7 punktów; 
  • kwalifikacje zawodowe – od 2 do 5 punktów; 
  • inwestycje w zakresie ochrony środowiska i klimatu – do 5 punktów;
  • różnicę wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo lub największą część użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa młodego rolnika a młodym rolnikiem – 4 punkty w przypadku różnicy powyżej 25 lat lub 2 punkty dla różnicy wieku powyżej 15 i do 25 lat; 
  • przejęcie co najmniej jednego gospodarstwa w całości – 3 punkty; 
  • inwestycja budowlana związana z produkcją rolniczą – 3 punkty;
  • przygotowywanie i stosowanie planu nawozowego – 2 punkty;
  • udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych – 1 punkt;
  • przygotowywanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie – 1 punkt;
  • przetwarzanie produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie – 1 punkt.  

Większość dotacji młody rolnik musi przeznaczyć na środki trwałe

Młody rolnik musi przeznaczyć całość dotacji na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w jego gospodarstwie. Co więcej, minimum 70% dotacji, czyli co najmniej 105 tys. zł, należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe.
Należy jednak pamiętać, że za takie inwestycje nie będą uznawane zakupu dokonane przez dniem złożenia wniosku o dotacje. W przypadku inwestycji w modernizacje lub budowę nowych obiektów gospodarczych ARiMR je uwzględni o ile będą one położone na gruntach należących do młodego rolnika lub dzierżawionych od Skarbu Państwa lub od samorządu. Żeby Agencja uznała zakup maszyn rolniczych, urządzeń lub wyposażenia za inwestycję spełniającą warunki otrzymania dotacji, muszą być to wyłącznie nowe produkty.  

Wnioski o dotacje dla młodego rolnika można składać w oddziałach regionalnych ARiMR do 29 czerwca 2019 roku. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 11:42