StoryEditorWiadomości rolnicze

Modernizacja gospodarstw rolnych 2017 – na jakich warunkach rolnik może dostać dotację z PROW?

25.05.2017., 09:05h
Z „Modernizacji gospodarstw rolnych” w 2017 będą mogli skorzystać rolnicy, którzy planują rozwinąć produkcję prosiąt, produkcję mleka lub bydła mięsnego. Najwyższa kwota dotacji dla rolnika w tym roku to 900 tys. zł lub 500 tys. złotych, w zależności od produkcji. W tym naborze nie będzie za to obszaru D, czyli na zakup i modernizację maszyn oraz urządzeń rolniczych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski od 29 czerwca do 28 lipca 2017 roku.

Modernizacja gospodarstw rolnych 2017 w obszarze A, B i C, bez dotacji w obszarze D

W  2017 roku o dotację w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” mogą ubiegać się rolnicy, którzy planują rozwój gospodarstwa w obszarze A, B lub C, czyli chcą rozwijać produkcję prosiąt (obszar A), produkcję mleka (obszar B)  lub produkcję bydła mięsnego (obszar C).

Dotacje można otrzymać na inwestycje związane z:

  • rozwojem produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. złotych to maksymalne dofinansowanie w PROW 2014 - 2020;
  • rozwojem produkcji mleka krowiego (obszar B) –500 tys. złotych to maksymalne dofinansowanie w PROW 2014 – 2020; 
  • rozwojem produkcji bydła mięsnego (obszarC) –  500 tys. złotych to maksymalne dofinansowanie w PROW 2014 – 2020;

Niezwykle istotny jest fakt, że tych limitów wsparcia nie można łączyć.

W ramach tego naboru na dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych” ARiMR nie przewiduje przyjmowania wniosków na obszar D, czyli na zakup i modernizację maszyn oraz urządzeń rolniczych. Do tej pory był to najbardziej popularny obszar wśród rolników. W 2016 roku o dofinansowanie na zakup i modernizację maszyn i sprzętu rolniczego wpłynęło aż 97% wszystkich wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”.  

Modernizacja gospodarstw rolnych 2017 – kto może się ubiegać?

O dotacje w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" mogą ubiegać się rolnicy, których gospodarstwa mają odpowiednią ekonomiczną. Minimalna wielkość to 10 tys. euro, a maksymalna to 200 tys. euro (produkcja mleka i produkcja bydła mięsnego) lub 250 tys. euro (produkcja prosiąt).

Jeżeli jeden wniosek składa wspólnie kilka gospodarstw ich pojedyncza wielkość ekonomiczna nie musi wynosić 10 tys. euro, jednak suma wielkości ekonomicznej tych gospodarstw musi wynosić minimum 15 tys. euro. Co ważne, po zrealizowaniu inwestycji wartość ekonomiczna każdego z gospodarstw musi wzrosnąć do co najmniej 10 tys. euro.

Modernizacja gospodarstw rolnych 2017 – za co ARiMR przyznaje punkty?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawała punkty m.in. za:

  • zwiększenie liczby zwierząt, których inwestycja dotyczy;
  • uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności (po wykazaniu związku pomiędzy planowaną inwestycją, a systemem w którym rolnik uczestniczy);
  • wiek rolnika – dodatkowe punkty otrzyma gospodarz, którzy mają nie więcej niż 40 lat; 
  • realizację inwestycji służących ochronie środowiska lub zapobiegających zmianom  klimatu

Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. ARiMR deklaruje, że w ciągu 3 miesięcy od zakończenia przyjmowania wniosków, czyli pod koniec października 2017 roku opublikuje listy rankingowe, w których będzie określna kolejność wsparcia. Łącznie Agencja chce opublikować aż 6 list: mają być oddzielne listy z każdego obszaru dla woj. mazowieckiego oraz oddzielne dla pozostałych regionów . 

Modernizacja gospodarstw rolnych 2017 – gdzie i do kiedy można składać wnioski?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o wsparcie w ramach :Modernizacji gospodarstw rolnych” od 29 czerwca do 28 lipca 2017 roku. Wnioski należy składać oddziałów regionalnych ARiMR osobiście lub za pośrednictwem poczty. Można również złożyć wniosek poprzez biuro powiatowe ARiMR.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. listopad 2024 17:37