StoryEditorDotacje PROW

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 - wnioski o dotację w obszarze A, B i C tylko do 27 lipca

24.07.2018., 22:07h
Do 27 lipca 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o dotację w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” w obszarze A, B i C. Można otrzymać do 500 tys. złotych dotacji na rozwój produkcji mleka lub bydła mięsnego oraz do 900 tys. złotych na rozwój produkcji prosiąt. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ARiMR przyznała wsparcie z PROW 2014-2020? 

Dotacje na rozwój produkcji mleka, bydła mięsnego lub prosiąt. 

Od 28 czerwca do 27 lipca 2018 roku rolnicy mogą składać do Oddziałów Regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie dotacji na „Modernizację gospodarstw rolnych” na rozwój produkcji prosiąt (obszar A), produkcji mleka krowiego (obszar B) lub rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C). 

ARiMR przyznaje wsparcie w ramach „Modernizację gospodarstw rolnych” w postaci dofinansowania poniesionych przez rolnika kosztów na realizację danej inwestycji. 

Gospodarstwa mogą się ubiegać maksymalnie o dotację w wysokości: 

  • do 900 tys. złotych w przypadku rozwoju produkcji prosiąt, 
  • do 500 tys. złotych dla produkcji mleka krowiego czy bydła mięsnego. 

Agencja będzie przyznawać dotację w wysokości 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Jeżeli jednak o dotację ubiega się „młody rolnik” lub wspólnie kilka gospodarstw, wówczas ARiMR przyzna dotację w wysokości aż 60% poniesionych kosztów. 

Na co można przeznaczyć dotację z Modernizacji gospodarstw rolnych? 

Limitów dotacji nie można łączyć pomiędzy poszczególnymi obszarami. Jeżeli natomiast rolnik we wcześniejszych naborach na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D (na zakup maszyn i modernizację budynków), wówczas może się ubiegać o dotację w obszarze A, B lub C. Jednak maksymalna dotacją jaką będzie mógł otrzymać do 300 tys. złotych. 

Środki uzyskane w ramach dotacji na „Modernizację gospodarstw rolnych” można przeznaczyć na pokrycie części kosztów budowy lub modernizacji budynków inwentarskich. Dotyczy to także zakupu nowego wyposażania do tych budynków czy dostosowania innych, już istniejących w gospodarstwie budynków (np. stodoły) na budynki inwentarskie, w których rolnik będzie chciał rozwijać produkcję. Pieniądze z dotacji można też przeznaczyć na budową lub modernizacją magazynów paszowych.

 Kwota dotacji na rozwój produkcji prosiąt może wynieść do 900 tys. złotych

  • Kwota dotacji na rozwój produkcji prosiątmoże wynieść do 900 tys złotych  

Jakie gospodarstwa mogą się starać o dotację na „Modernizację gospodarstw rolnych”  

Żeby ubiegać się o dotację w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”, należy mieć gospodarstwo o odpowiedniej wielkości ekonomicznej.  

Jeżeli rolnik chce starać się pomoc na rozwój produkcji prosiąt (obszar A), jego gospodarstwo musi mieć wielkość ekonomiczną między 10 tys. euro a 250 tys. euro. W przypadku inwestycji w rozwój produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego wnioskodawca musi posiadać gospodarstwo o wielkości od 10 tys. euro do 200 tys. euro. 

Agencja zostawiła jednak furtkę dla mniejszych gospodarstw – one nie muszą spełniać wymogu minimum 10 tys. euro wielkości ekonomicznej, o ile składają wniosek wspólnie z innymi niewielkimi gospodarstwami. Jednak suma wielkości ekonomicznej wszystkich tych gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro

 Na rozwój produkcji mleka lub bydła mięsnego można dostać do 500 tys. złotych

  • Na rozwój produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego można dostać do 500 tys. złotych

Za co ARiMR będzie przyznawać punkty w „Modernizacji gospodarstw rolnych”? 

O kolejności przysługiwania dotacji będzie decydować suma uzyskanych punktów przez wnioski rolników. Przy ocenie wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie brała pod uwagę m.in.: 
  • zwiększenie liczby zwierząt, których inwestycja dotyczy;
  • wiek – dodatkowe punkty uzyska tzw. „młody rolnik”, czyli rolnicy, którzy mają nie więcej niż 40 lat;
  • realizację inwestycji służącej ochronie środowiska naturalnego lub zapobiegającej zmianie klimatu;
  • uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności, pod warunkiem, że istnieje logiczny związek pomiędzy planowaną inwestycją, a systemem w którym rolnik uczestniczy;
  • uczestnictwa w systemie rolnictwa ekologicznego, o ile realizacja zaplanowanej inwestycji przyczyni się do tego, że spośród wszystkich gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w danym gospodarstwie, co najmniej 50% tego areału będą objętych systemem rolnictwa ekologicznego. 

Co ważne, aby ubiegać się o dotację na „Modernizację gospodarstw rolnych”, rolnik nie musi być ubezpieczony w KRUS.

Jednak „młody rolnik”, który stara się o wsparcie, a nie ma odpowiedniego wykształcenia, będzie musiał wykazać swój staż pracy w rolnictwie na podstawie ubezpieczenia społecznego w KRUS.  

Paweł Mikos

Fot. pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:26