StoryEditorWiadomości rolnicze

Modernizacja gospodarstw rolnych - jak dostać dotację na chlewnię i oborę

05.06.2017., 13:06h
Stawianie chlewni i obór z unijnego wsparcia nie jest tak popularne jak kupowanie maszyn. Przyczyn jest kilka, rolnicy wymieniają głównie nadmierną biurokrację, wyśrubowane warunki oraz niepewną sytuację na rynkach rolnych. Ostatnio doszedł jeszcze inny problem – protesty tych, którym krowy i świnie śmierdzą. Tymczasem 29 czerwca br. rozpocznie się nabór wniosków z „Modernizacji gospodarstw rolnych” na wsparcie produkcji zwierzęcej.

Wsparcie można przeznaczyć na rozwój produkcji prosiąt (maks. 900 tys. zł), mleka krowiego (do 500 tys. zł) oraz bydła mięsnego (do 500 tys. zł). Na wyższe niż 50-procentowe dofinasowanie mogą liczyć tylko młodzi rolnicy oraz ci, którzy zdecydują się na wspólne złożenie wniosku. Jak tłumaczy ARiMR, określenie, czy osoba fizyczna ma nie więcej niż 40 lat, badane jest w odniesieniu do dnia złożenia wniosku. Okres ten upłynie wraz z godziną 00:00 w dniu jej 41 urodzin. Nie można finansować wydatków w ramach modernizacji unijną premią dla młodego rolnika.

Wnioskujący o dofinansowanie z modernizacji nie ma obowiązku ubezpieczenia w KRUS, musi jednak prowadzić gospodarstwo i mieć kwalifikacje rolnicze. Jednak w przypadku młodych rolników, którzy nie mają wykształcenia na wymaganym poziomie i wykazują staż pracy liczony na podstawie ubezpieczenia w KRUS, konieczne jest jego udokumentowanie za okres poprzedzający dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Poszukaj dobrego doradcy

Doświadczenia z poprzedniego naboru pokazują, iż przygotowanie prawidłowej dokumentacji jest bardzo trudne, stąd warto, by rolnicy poszukali dobrego doradcy, który poprowadzi ich przez tę drogę z sukcesem.

Bez inwestycji w produkcję prosiąt nie odbudujemy pogłowia świń, chyba że odbędzie się to na bazie duńskich czy holenderskich prosiąt

Przygotowanie wniosku i załączników bowiem to jedno, później dochodzi jeszcze przygotowanie zapytania ofertowego na specjalnym portalu internetowym prowadzonym przez ARiMR. Za jego pośrednictwem trzeba bowiem wybrać wykonawcę na wszystkie zadania ujęte w biznesplanie, których wartość przekracza 20 tys. zł. Przyznaną dotację trzeba też rozliczyć.

Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przyznawania pomocy. Punkty otrzymają inwestycje budowlane przyczyniające się̨ bezpośrednio do zwiększenia produkcji. Preferowane będą̨ operacje, w wyniku realizacji których nastąpi zwiększenie liczebności stada (loch, krów: mlecznych i mamek) – najwyższa liczba punktów będzie przyznawana za wzrost o co najmniej 50 sztuk.

Punkty można też otrzymać za uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności. Będzie trzeba tutaj wykazać związek pomiędzy planowaną inwestycją a systemem, w którym rolnik uczestniczy. Na dodatkowe punkty mogą też liczyć rolnicy, którzy mają nie więcej niż 40 lat oraz realizujący inwestycje służące ochronie środowiska naturalnego lub zapobiegające zmianie klimatu.

Na stronie internetowej ARiMR można znaleźć wykaz punktowanych inwestycji w zakresie ochrony środowiska i klimatu. O tym , jak silne ekonomicznie jest Twoje gospodarstwo, dowiesz się z artykułu: „SO - jak obliczyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa"

Jaki wydatek będzie kosztem?

Bez względu na typ inwestycji, na którą się zdecydujemy (prosięta, mleko, bydło mięsne), pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów związanych bezpośrednio z budową i modernizacją budynków inwentarskich oraz ich wyposażeniem. Wsparcie dotyczy też wyposażenia lub adaptacji innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie. Pomoc można przeznaczyć też na budowę lub modernizację magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażenie. Koszty ogólne mogą wynieść maksymalnie 10% kosztów kwalifikowalnych.

Zalicza się do nich:

  1. przygotowanie dokumentacji technicznej operacji, w szczególności: kosztorysów, projektów architektonicznych lub budowlanych, operatów wodnoprawnych, ocen lub raportów oddziaływania na środowisko, dokumentacji geologicznej lub hydrologicznej, wypisów i wyrysów z katastru nieruchomości, projektów technologicznych;
  2. sprawowanie nadzoru inwestorskiego lub autorskiego;
  3. związane z kierowaniem robotami budowlanymi;
  4. opłaty za konsultacje, doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;

Za kwalifikowalne traktuje się rodzaje kosztów ponoszonych od dnia zawarcia z ARiMR umowy o przyznaniu pomocy, jeżeli realizacja zestawienia rzeczowo-finansowego operacji w zakresie danego kosztu została rozpoczęta nie wcześniej niż w tym dniu. W przypadku zaś kosztów stanowiących koszty ogólne, poniesionych nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r.


Określenie wartości kosztów kwalifikowalnych robót budowlanych następuje w oparciu o kosztorysy inwestorskie. Przy rozliczeniu robót podstawą rozliczenia będą faktury oraz dokumenty potwierdzające ich wykonanie (np. protokoły odbioru robót, zgłoszenie zakończenia robót budowlanych, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie). Powinny się one odnosić do pozycji wyszczególnionych w zestawieniu rzeczowo-finansowym.

ARiMR radzi, aby rolnicy zlecali wykonywanie całości robót budowlanych wyspecjalizowanemu wykonawcy, ponieważ daje to większe gwarancje poprawnego wykonania i ułatwia realizację inwestycji. Przy zleceniu prac łatwiej się je rozlicza, to z kolei przyspiesza wypłatę̨ pomocy.

Magdalena Szymańska

O tym jak obliczyć wielkość

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 22:40