3,2 mld złotych dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych
W lipcu 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020). Oznacza to przyznanie dotacji większej liczbie gospodarstw, które ubiegały się o wsparcie w ramach „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze D, czyli na „racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu”.
Jak wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że całkowity limit środków zarezerwowanych na ten program wzrósł z 609,5 mln euro do ponad 755 mln euro, czyli aż do ok. 3,2 mld zł.
Po zmianie z dotacji skorzysta o 3,6 tys. gospodarstw rolnych
Dzięki temu więcej gospodarstw będzie mogło skorzystać z dotacji na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Na listach rankingowych o kolejności przysługiwania pomocy w naborze z 2018 roku, które ARiMR opublikowała 18 czerwca 2018 r., wynikało, że pieniądze otrzyma niemal 12 tys. gospodarstw. Po zmianie prawa, liczba gospodarstw uprawnionych do otrzymania dotacji wzrosła o 3,6 tys. – do 15 539 rolników.
Jednak ARiMR zastrzega, że ta liczba może się jeszcze zmienić ze względu na wahania kursu wymiany euro na złote oraz toczący się proces weryfikacji wniosków.
Do 500 tys. zł dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych”
Dotacje w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” w obszarze D jest przyznawana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci dofinansowania kosztów poniesionych na realizację danej inwestycji. ARiMR zwraca 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Jednak jeśli o pomoc ubiega się „młody rolnik” lub wspólnie kilku rolników, to wówczas Agencja przyzna dotację na pokrycie 60% kosztów kwalifikowanych.
Dofinansowanie może wynieść do 200 lub do 500 tys. złotych. Do pół miliona złotych dotacji może otrzymać rolnik na inwestycje związane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca. Dotyczy to także zmiany profilu produkcji gospodarstwa czy poprawy jakości produkcji.
Jeżeli jednak rolnik chce przeznaczyć dotację tylko na zakup maszyn rolniczych, wówczas kwota dotacji wyniesie do 200 tys. złotych.
Na co można wydać pieniądze z dotacji na Modernizacji gospodarstw rolnych?
Z dotacji w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” będzie można sfinansować m.in.:
- budowę, przebudowę, remont, modernizację budynków (budowli) wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży, wraz z zakupem instalacji technicznej,
- zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia oraz przygotowywania produktów do sprzedaży,
- zakup maszyn lub urządzeń do przygotowywania lub składowania pasz, do pojenia, zadawania pasz, urządzeń do pozyskiwania lub przechowywania mleka,
- wyposażenie pastwisk lub wybiegów dla zwierząt, w szczególności koszty grodzenia lub budowy wiat,
- zakładanie sadów lub plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat,
- instalację lub budowę budynków, zakup maszyn lub urządzeń służących ochronie środowiska w tym do składowania odchodów zwierzęcych, mycia lub czyszczenia sprzętu, oczyszczania ścieków powstających w wyniku prowadzonej produkcji rolniczej lub służących poprawie warunków utrzymania zwierząt,
- zakup i instalację urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej,
- zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania,
- raty z tytułu umowy leasingu,
- koszty ogólne (maks. 10% pozostałych kosztów).
Więcej na temat warunków na jakich rolnicy mogą ubiegać się o dotację z Modernizacji gospodarstw rolnych przeczytasz w artykule:
Paweł Mikos
Fot. Pixabay