StoryEditorporady prawne

Na jakich warunkach dzierżawca może skorzystać z prawa pierwokupu ziemi rolnej?

29.03.2020., 13:03h
Od 7 lat jestem dzierżawcą gruntów rolnych. Właściciel ma zamiar sprzedać część gruntów. Jakie muszą zostać spełnione przesłanki, aby przysługiwało mi prawo pierwokupu? Czy przysługuje ono do części nieruchomości? Pyta Czytelnik.

Kto ma prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?

Artykuł 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego określa, że w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty, oraz nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.

Jaki obowiązek ciąży na właścicielu nieruchomości?

O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia. Należy podkreślić, że prawa pierwokupu nie stosuje się, jeżeli nabywcą nieruchomości rolnej jest np. jednostka samorządu terytorialnego, Skarb Państwa, osoba bliska zbywcy.

Jak ustalić cenę nieruchomości?

Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt: V ACa 621/15) orzekł, że ustawowe prawo pierwokupu, o którym stanowi art. 3 ust. 1 ustawy z 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, może obejmować całą nieruchomość rolną, jej fizyczną część, jak również udział w prawie włas...
Pozostało 30% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 11:21