StoryEditorprawo

Na jakich warunkach rolnik ma prawo pierwokupu dzierżawionej ziemi?

13.10.2022., 10:10h
Od dwóch lat dzierżawię ziemię na podstawie umowy pisemnej zawartej na 10 lat. Umowa ta jest zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Dowiedziałem się przypadkiem, że właściciel gruntu chce go sprzedać innej osobie. Czy może to zrobić bez mojej zgody, a nawet bez powiadomienia mnie? Czy przysługuje mi prawo pierwokupu?

Każdy właściciel dysponuje swoim majątkiem swobodnie

Prawo pierwokupu wprawdzie Panu nie przysługuje, ale mimo zmiany właściciela umowa dzierżawy nadal będzie obowiązywać.

Przede wszystkim należy wyjaś­nić, że właściciel ma prawo swobodnie dysponować swoim majątkiem i nie musi pytać dzierżawcy o zgodę ani powiadamiać go o zamiarze sprzedaży czy nawet o zawartej umowie. Prawo pierwokupu stanowi ingerencję w prawo własności i jest wyjątkiem od zasady swobody podejmowania przez właściciela decyzji dotyczących przedmiotu jego własności, również w odniesieniu do jej zbywania. Dlatego ma ono zastosowanie tylko w ściśle określonych przez prawo przypadkach. Zgodnie z art. 597 § 1 Kodeksu cywilnego, rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.

Na czym polega prawo pierwokupu nieruchomości rolnych?

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnych zostało uregulowane w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z jej art. 3 ust. 1, w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierż...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 05:23