StoryEditorPorady prawne

Na jakich warunkach rolnik może skorzystać z ulgi w podatku PCC?

26.02.2021., 16:02h
W 2019 r. nabyłem grunty rolne (8 ha) i skorzystałem z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Teraz chciałbym sprzedać zupełnie inną działkę rolną o powierzchni 30 arów (IV klasa bonitacyjna), która na razie jest jeszcze gruntem rolnym, ale zostanie przekształcona na działkę budowlaną. Czy to prawda, że korzystając z pomocy de minimis w zwolnieniu z PCC, nie mogę pomniejszyć powierzchni gospodarstwa, a tym samym sprzedać żadnej działki? Czy w przypadku przeznaczenia części nabytych gruntów na prowadzenie działalności gospodarczej zwolnienie nie będzie przysługiwało?

Czy sprzedaż gruntów jest zwolniona z podatku rolnego?

Według art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, jest zwolniona z tego podatku.

Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym.

Pomoc tak, ale pod warunkiem. Jakim?

Przepisy stawiają jednak warunek – w wyniku dokonania tej czynności musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia gospodarstwa nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha.

Jak długo należy prowadzić takie gospodarstwo?

W przepisie tym wskazane zostało również, że gospodarstwo rolne ma być prowadzone przez 5 lat od nabycia gruntów rolnych objętych zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2016 r. stwierdzi...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:18