Moja mama skończyła w październiku 60 lat. Pracowała poza rolnictwem od 19. roku życia. Jej rodzice też nie byli rolnikami. Dziadek przepisał na moich rodziców gospodarstwo w 1993 r. W 2000 r. zakład pracy upadł i mama ubezpieczyła się w KRUS. Od 2011 r., po przejęciu gospodarstwa, ubezpieczam mamę jako domownika. W tym roku chciała przejść na emeryturę, ale w KRUS powiedzieli jej, że nie ma 25 lat płacenia składek. W ZUS poinformowano ją, że dostanie emeryturę, ale automatycznie straci składki w KRUS. Gdyby miała pełne lata ubezpieczenia w rolnictwie, dostałaby dwie emerytury. Czy jest jakaś możliwość, żeby mama dostała teraz emeryturę z KRUS i z ZUS?
Czy możliwe jest otrzymanie emerytury z KRUS i ZUS?
Nie jest to możliwe. Zgodnie z art. 19 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- osiągnął wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat);
- podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.
Co wlicza się do okresów ubezpieczenia?
Do okresów tego ubezpieczenia wymaganych zalicza się też okresy:
- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
- prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.
Pana mama nie pracowała jednak w gospodarstwie do 1993 r., więc nie może uzupełnić wymaganego okresu ubezpieczenia rolniczego. Prawo do emerytury rolniczej może zatem nabyć tylko wówczas, jeżeli jeszcze przez 3 lata będzie objęta ubezpieczeniem w KRUS jako domownik.
Wybór takiego rozwiązania oznacza, że mama nie będzie mogła też przejść do tego czasu na emeryturę z ZUS. Osoba uprawniona do renty lub emerytury nie może bowiem, w my...