StoryEditorPorady prawne

Na jakich zasadach można wnieść sprzeciw od wyroku zaocznego?

12.11.2022., 07:11h
Bank, w którym mam zaciąg­nięty kredyt, wystąpił do sądu o natychmiastową jego spłatę, ponieważ miałem kłopot z terminowym płaceniem rat. Ubiegałem się o zmianę harmonogramu i wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości rat, ale bank się nie zgodził. Dostałem odpis pozwu i miałem na niego odpowiedzieć w ciągu dwóch tygodni. Byłem jednak chory i nie zdążyłem tego zrobić. Podobno sprawa już się odbyła bez mojego udziału. Czy sąd miał prawo tak postąpić?

Kiedy sąd może wydać wyrok zaoczny?

Zgodnie z art. 339 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew. W takim przypadku przyjmuje się za prawdziwe twierdzenia powoda o faktach zawarte w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed posiedzeniem, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Czy od takiego wyroku przysługuje odwołanie?

Powinien Pan obecnie poczekać na doręczenie wyroku, a następnie wnieść od niego sprzeciw. W myśl art. 343 k.p.c., wyrok zaoczny doręcza się stronom z urzędu. Stronie niezastępowanej przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej doręcza się go z pouczeniem o przysługujących jej środkach zaskarżenia, a pozwanemu – także z pouczeniem o obowiązku przedstawienia w sprzeciwie wszystkich twierdzeń i dowodów oraz skutku niedopełnienia tego obowiązku w postaci możliwości pominięcia spóźnionych twierdzeń i dowodów.

Ile czasu jest na złożenie odwołania od wyroku sądu?

Pozwany, prz...

Pozostało 36% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 11:46