StoryEditorPorady prawne

Na jakich zasadach można wystąpić ze spółdzielni?

02.07.2019., 10:07h
Prenumerator zapytał, jakie zasady dotyczące wystąpienia ze spółdzielni wynikają z ustawy Prawo spółdzielcze. Odpowiadamy! Ty też możesz uzyskać bezpłatną poradę prawną - szczegóły w każdym numerze "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Według art. 22 ustawy Prawo spółdzielcze, członek spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie powinno być dokonane pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Termin i okres wypowiedzenia określa statut. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 2009 r. (sygn. akt: II CSK 513/08) wskazał, że „stosownie do art. 22 ustawy z 1982 r. – Prawo spółdzielcze, wypowiedzenie członkostwa jest jednostronną czynnością prawną nieuzależnioną od wykazania przyczyn jej dokonania. Nie wymaga więc zgody spółdzielni i wywołuje skutek prawny z chwilą, gdy doszło do wiadomości spółdzielni w taki sposób, że mogła ona zapoznać się z jego treścią. Swoboda spółdzielcy podlega tylko takiemu ograniczeniu, że może on dokonać tej czynności w terminie określonym przez statut”. 

W świetle art. 22 Prawa spółdzielczego niedopuszczalne jest rozwiązanie stosunku członkostwa za obopólnym porozumieniem stron bez zachowania terminu i okresu wypowiedzenia przewidzianego przez statut. Wypowiedzenie członkostwa powinno być dokonane pod rygorem nieważnoś...
Pozostało 27% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
17°C
Słonecznie
wi_00
czw.
wi_00
19°C
4°C
pt.
wi_00
20°C
6°C
sob.
wi_00
9°C
-2°C
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
7°C
1°C
02. kwiecień 2025 17:49