Według ustawy z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów, postępowanie scaleniowe może być wszczęte na wniosek większości właścicieli gospodarstw rolnych położonych na projektowanym obszarze scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia.
Proces scalania gruntów może przebiegać na terenie kilku wsi
Scaleniem obejmuje się grunty położone w jednej lub w kilku wsiach bądź w ich częściach. Wszczęcie postępowania scaleniowego lub wymiennego następuje w drodze postanowienia starosty. Wykonuje on je wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym jako zadanie z zakresu administracji rządowej finansowane ze środków budżetu państwa. Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do starosty w sprawach z tego zakresu jest wojewoda.
W zamian za grunty dotychczas posiadane uczestnik scalenia lub wymiany otrzymuje grunty o równej wartości szacunkowej. Jeżeli wydzielenie gruntów o równej wartości szacunkowej jest technicznie niemożliwe lub gospodarczo nieuzasadnione, za równą wartość szacunkową uważa się też wartość o różnic...