Gdzie najwięcej restrukturyzacji?
Na rozpoczęcie restrukturyzacji w tym roku najwięcej podmiotów zdecydowało się z województw: mazowieckiego (16,7%), śląskiego (12%) i wielkopolskiego (11%). Jeżeli chodzi o działy gospodarki, to najwięcej postępowań dotyczy podmiotów związanych z rolnictwem, handlem i przetwórstwem przemysłowym. W bieżącym roku takie postępowanie jest prowadzone u 328 podmiotów związanych z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem. Wśród branż (według PKD), w których takich postępowań jest najwięcej, dominują te zajmujące się uprawami rolnymi połączonymi z chowem i hodowlą zwierząt. Według danych z końca września br. 204 takie gospodarstwa są obecnie restrukturyzowane. Na tej liście podmiotów znalazło się także 37 gospodarstw zajmujących się uprawą zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, 21 prowadzących chów i hodowlę bydła mlecznego, 13 farm drobiarskich oraz 5 gospodarstw utrzymujących bydło opasowe oraz 4 gospodarstwa trzodowe.
Najwięcej restrukturyzacji w rolnictwie
Warto zaznaczyć, iż w ubiegłym roku, według danych z końca listopada, postępowania restrukturyzacyjne prowadzono w 457 gospodarstwach rolnych. Wśród działów gospodarki dominowały także te związane z rolnictwem (486 postępowań), a jeśli chodzi o PKD, najwięcej podmiotów prowadziło działalność, podobnie jak w wykazie z września br., w zakresie upraw rolnych połączonych z chowem – 300 postępowań restrukturyzacyjnych.
Trzeba mieć tylko nadzieję, że prowadzone postępowania restrukturyzacyjne zapobiegną upadłości gospodarstw rolnych. Pomimo że rolnictwo, według danych z COIG, dominuje wśród branż objętych restrukturyzacją, wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na naszych łamach, iż potrzeby rolników w tym zakresie rosną, a przepisy nie do końca są dostosowane do realiów prowadzenia działalności rolniczej.
Przepisy o postępowaniach restrukturyzacyjnych obowiązują od 2016 r. Z roku na rok liczba takich postępowań rośnie: w 2016 rozpoczęto ich 212, w 2017 r. – 348, w 2018 r. – 465, w 2019 r. – 465, w 2020 r. – 800, a w 2021 – już 1888. Dłużnicy najczęściej występowali o restrukturyzację w ramach uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (90,12% wszystkich postępowań).
Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska