Rodzice powinni wysłać pismo wzywające przedsiębiorstwo do zapłaty kwoty z faktury wraz z ustawowymi odsetkami. Według art. 481 § 1 k.c., jeżeli dłużnik spóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności.
Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. W piśmie najlepiej podać termin zapłaty, np. 7 dni, numer konta. Warto też jednocześnie wskazać, że w przypadku gdy zapłata nie zostanie uiszczona, sprawa będzie skierowana na drogę postępowania sądowego bez ponownego wezwania do zapłaty.
Skoro jest poświadczona faktura, to sprawa co do zasady powinna być wygrana. Można skorzystać z postępowania nakazowego. Artykuł 485 k.p.c. wskazuje, że sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym;
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem;
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;
- zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.
W związku z tym, że sprawa powinna być wygrana, należy rozważyć zlecenie sprawy kancelarii, gdyż w tym wypadku i tak powinien nastąpić zwrot kosztów zastępstwa procesowego.