StoryEditorPieniądze

Nasiona rzepaku z 5 czy 8-procentową stawką VAT?

17.12.2020., 07:12h
– Sprzedawałem po żniwach rzepak do dwóch firm. Wystawiłem im faktury VAT, bo jestem rolnikiem rozliczającym się na zasadach ogólnych. Naliczyłem 5% VAT, kupujący zaakceptował te faktury. Przyjąłem więc, że wszystko jest w porządku. Ostatnio jednak księgowa zwróciła mi uwagę, iż faktury są wystawione błędnie, ponieważ stawka na nasiona rzepaku wzrosła do 8% – relacjonuje nasz Czytelnik, rolnik z okolic Żnina w województwie kujawsko-pomorskim.

Kiedy można stosować obniżony VAT na nasiona rzepaku?

Rolnik był świadomy, iż od lipca br. obowiązuje nowa matryca stawek VAT. Przejrzał nowe przepisy i natknął się na interpretację, z której wynikało, iż stosowanie stawki obniżonej jest uzależnione od tego, czy nasiona rzepaku są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Jeżeli tak, sprzedaż rzepaku będzie opodatkowana stawką 5%, a jeżeli nie – właściwa będzie stawka 8% VAT.

Dwa różne załączniki i dwie stawki na nasiona rzepaku

Po zmianie sposobu klasyfikacji towarów z PKWiU na nomenklaturę scaloną CN od 1 lipca rzepak znalazł się na pozycji 1205. Nasiona rzepaku lub rzepiku, nawet łamane. Od tej daty nasiona rzepaku mieszczą się w poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT w dziale (CN) ex 12. Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – z wyłączeniem towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Na te towary obowiązuje stawka 8% VAT.

Równocześnie, wprowadzając nowe przepisy, ustawodawca w poz. 9 załącznika nr 10 do ustawy o VAT wskazał, że nasiona rzepaku mieszczą się w dziale (CN) ex 12. Nasiona i owoce oleist...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 23:46