Jedno gospodarstwo - jeden wniosek
Wniosek o przyznanie świadczenia wraz ze stosownym oświadczeniem składa jedna osoba z gospodarstwa domowego. Można go złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w placówce Poczty Polskiej lub online na platformie gov.pl/cyfrowaTV. Po złożeniu wniosku uprawniony do otrzymania wsparcia otrzymuje specjalny kod w postaci wydruku przekazanego przez pracownika poczty albo na podany w formularzu online adres e-mail.
Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Program dofinansowania będzie trwał do 31 grudnia 2022 roku.
DVB-T2.HEVC - nowy standard w nadawaniu telewizji
Zmiana nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2.HEVC odbywa się stopniowo. Już od 28 marca objęła województwa lubuskie, dolnośląskie, od 25 kwietnia obejmie takie województwa, jak zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, od 23 maja – łódzkie, opolskie, śląskie świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie, a od 27 czerwca – warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.
Jak sprawdzić czy nasz telewizor spełnia standard DVB-T2.HEVC?
Aby się przekonać, czy posiadany przez nas odbiornik spełnia nowe standardy, wystarczy wyszukać kanały nadawane w ramach emisji testowych programów DVB-T2 HEVC. Są to takie kanały, jak: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeżeli pojawiły się na liście kanałów posiadanego telewizora, oznacza to, że jest on przystosowany do odbioru DVB-T2/HEVC.
Z dofinansowania można skorzystać także w sytuacji, gdy nie płaci się abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay