Coraz wiecej zysku dla posrednikow, coraz mniej dla rolnika
StoryEditorPieniądze dla rolników

Niedziele handlowe w 2022 roku dla rolników. Co i gdzie sprzeda gospodarz?

15.11.2021., 15:11h
Z Sejmu wyszła ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty i niedziele przez rolników i ich domowników. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Kto zajmie się organizacją handlu w soboty i niedziele przez rolników i ich domowników?

Ciężar organizacji tego handlu, według projektowanych przepisów, ma spoczywać na gminie, a konkretnie radzie gminy. Rada gminy ma udostępniać takie miejsca za darmo. Handlujący będą zwolnieni z opłaty targowej. Wyznaczając miejsca do takiego weekendowego handlu, rada gminy ma brać pod uwagę w szczególności dogodną komunikację, bliską lokalizację z centrum danej gminy lub miasta lub bliską lokalizację miejsc atrakcyjnych turystycznie. Co więcej, wyznaczanie takiego miejsca ma należeć do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Zasady handlu w piątek i w niedzielę przez rolników i ich domowników ma określać regulamin uchwalony przez radę gminy.

Czym będzie można handlować?

Rolnicy i domownicy będą mogli tam handlować tylko artykułami rolno-spożywczymi, tj. produktami rolnymi, runem leśnym, dziczyz­ną, organizmami morskimi i słodkowodnymi w postaci surowców, półproduktów oraz wyrobów gotowych otrzymywanych z tych surowców i półproduktów, w tym środkami spożywczymi oraz wyrobami rękodzieła wytworzonymi w gospodarstwie rolnym. Za domowników na potrzeby tej ustawy uważa się osoby bliskie rolnikowi, które ukończyły 15 lat oraz pozostają z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkują na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie i stale pracują w tym gospodarstwie rolnym, ale nie są związane z rolnikiem stosunkiem pracy.

Zmiany z korzyścią dla gospodarstw rolnych

W opinii ustawodawców zaproponowane rozwiązania przyczynią się do zwiększenia dochodów z gospodarstw rolnych. Będą też sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych, skracaniu i różnicowaniu kanałów ich sprzedaży. Taki handel ma przyczynić się również do pogłębiania powiązań producentów z konsumentami, którzy coraz częściej są zainteresowani możliwością zakupu świeżej żywności, produkowanej w danym rejonie przez lokalnych rolników, gdzie nie ma długich łańcuchów dostaw i pośredników, a zapewnione są bliskie relacje producentów i konsumentów.

Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej gminie, nawet w takiej, gdzie w sąsiedztwie nie ma większych miast, a wśród mieszkańców przeważają rolnicy? Czy gminy poradzą sobie z organizacją tego handlu? Czas pokaże. Zaproponowane rozwiązanie jest elementem Polskiego Ładu dla wsi.

Projektowana ustawa trafiła do Senatu.

Artykuł ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 46/2021 na str. 06. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 07:10