Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach zadań Wspólnej Polityki Rolnej realizuje „Program dla szkół”. Jego celem jest:
- kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci,
- zwiększanie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w ich codziennej diecie,
- propagowanie zdrowego odżywiania dzięki działaniom towarzyszącym o charakterze edukacyjnym.
Jakie produkty otrzymują uczniowie w ramach „Programu dla szkół”?
Dzięki programowi uczniowie co najmniej 2 razy w tygodniu bezpłatnie otrzymują różne owoce i warzywa, soki owocowe i produkty mleczne, w tym m.in.:
- jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką, kalarepę, pomidory,
- soki owocowe,
- mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.
W I semestrze roku szkolnego 2021/22 do programu przystąpiło ponad 1,56 mln dzieci zarówno do otrzymywania komponentu owocowo-warzywnego, jak i mlecznego. Najwięcej uczniów do minionej już edycji w I semestrze bieżącego roku szkolnego przystąpiło w woj. mazowieckim (ponad 239 tys. w przypadku obu komponentów).
Ilu dostawców w Polsce bierze udział w "Programie dla szkół"?
Polska, tuż za Niemcami, Francją i Włochami, jest krajem, który otrzymuje na ten cel najwięcej środków z budżetu UE i budżetu krajowego. Do naszego kraju trafia 10 proc. środków unijnych przeznaczonych na realizację „Programu dla szkół” i do końca 2021 roku wypłacona kwota wyniosła 56 proc. środków finansowych przeznaczonych na realizację dostaw produktów w roku szkolnym 2020/2021, czyli 129 mln zł .
- W każdym z województw dostarczaniem owoców i warzyw do szkól zajmuje się od 1 do 15 dostawców zakontraktowanych w programie. Najwięcej w mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.
- W programie mlecznym uczestniczy od 1 do 17 dostawców w zależności do województwa. Najwięcej w mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.
- Źródło: opracowanie Biura Analiz i Strategii KOWR na podstawie rozporządzenia Rady (UE) 2016/795 i decyzji wykonawczych Komisji Europejskiej.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. Pixabay