Co najmniej 2 metry od sąsiedniego gruntu
Jeżeli będzie to las sadzony w ramach zalesiania gruntów rolnych z unijnego dofinansowania, zalesienie wykonuje się w odległości co najmniej 2 m od granicy sąsiedniego gruntu stanowiącego własność innego podmiotu.
Nasadzone drzewa nie mogą utrudniać korzystania z nieruchomości
Natomiast według Kodeksu cywilnego art. 144, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Zatem jeżeli zasadzone drzewa będą za kilka lat utrudniały sąsiadowi korzystanie z jego nieruchomości, może być problem. Dlatego przed sadzeniem drzew warto skonsultować to z osobami znającymi się na drzewach, np. leśniczymi. Poza tym wszystko zależy także od rodzaju drzew.
W jakiej odległości można sadzić drzewa owocowe, ozdobne i krzewy?
Można także skorzystać np. z regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego. Według jego § 53, gatunki i odmiany drzew owocowych słabo rosnących i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2 m od granicy działki. Krzewy owocowe należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 m od granicy działki, a krzewy leszczyny – 3 m. Paragraf 54 regulaminu wskazuje, że drzewa ozdobne należy sadzić w odległości co najmniej 2 m od granic działki. Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych w odległości 1 m od granicy działki, o ile ich wysokość nie przekroczy 2 m. Krzewy ozdobne silnie rosnące sadzi się natomiast w odległości co najmniej 2 m, a krzewy słabo rosnące i płożące formy iglaków – 1 m od granic działki. W odległości 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 m.
dr hab. Aneta Suchoń
(fot. Pixabay)
dr hab. Aneta Suchoń
(fot. Pixabay)