Przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące dzierżawy mają zastosowanie nie tylko do dzierżawy gruntów prywatnych, ale także gruntów samorządu terytorialnego oddanych w dzierżawę. Według art. 700 k.c., obniżenie czynszu dzierżawnego może nastąpić przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek: jeśli zaistniały pewne okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby, lub gdy nastąpiło znaczne zmniejszenie zwykłego przychodu z przedmiotu dzierżawy za dany okres gospodarczy.
Według Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, środkami publicznymi są przede wszystkim dochody publiczne, np. dochody z mienia jednostek sektora finansów publicznych, w tym wpływy z umów najmu, dzierżawy. Dlatego obniżenie czynszu dzierżawnego nieruchomości rolnych od gminy z reguły uznawane jest za pomoc de minimis w rolnictwie. Ponieważ jednak w tym zakresie są różne opinie, warto zwrócić się z pytaniem do jednostki samorządu terytorialnego.
Należy wyraźnie podkreślić, że w odniesieniu do dzierżawy nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu WRPS istnieje więcej możliwości obniżenia czynszu. Należność może być umorzona w całości lub części również wtedy, gdy prowadzone przez Agencję postępowanie wyjaśniające wykaże, że np.:
- dłużnik nie ma możliwości uzyskiwania dochodu z powodu przewlekłej choroby albo konieczności sprawowania przez niego osobistej opieki nad przewlekle chorym małżonkiem, rodzicem lub dzieckiem;
- w terminie zapłaty należności dłużnik ma ustalone przez właściwy organ prawo do świadczeń z pomocy społecznej.
Umorzenie całości lub części należności, odroczenie terminu zapłaty należności lub rozłożenie jej na raty jest dokonywane na uzasadniony i udokumentowany wniosek dłużnika. Te rozwiązania dotyczą jednak tylko gruntów z Zasobu WRPS, a nie należących do samorządu terytorialnego.