Rolnicy dostaną rykoszetem?
Krajowa Rada Izb Rolniczych z zaniepokojeniem obserwowała, jakie zapisy znajdują się w „tarczy antyinflacyjnej 2.0”, na której mają stracić rolnicy tzw. vatowcy. Według Izby rolnicy nie będą mogli odliczyć od podatku poniesionych wydatków. „W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT” - argumentowała Rada.
– To obniżenie VAT na żywność rolnikom nie pomaga, tylko w nich uderza. Vatowcom może zaszkodzić, bo nie będą mogli odzyskiwać podatku za materiały zużyte do produkcji. I sami będą musieli odprowadzać więcej VAT-u. Rozwiązanie to jest korzystne jedynie dla rolników ryczałtowców, którzy nie odliczają podatku VAT. – wyjaśnia nam Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.
Żeby „tarcza antyinflacyjna 2.0” była skuteczna także dla tej grupy producentów, Rada sugeruje, aby również 0 podatek VAT obowiązywał na sprzedaż płodów rolnych.
Minister Kowalczyk uspokaja rolników vatowców
Do sprawy w piątek odniósł się Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, który podkreślił, że przy obniżeniu podatku VAT żaden rolnik nie straci. Jak zaznaczył w swej wypowiedzi na tarczy skorzystają głównie rolnicy, którzy nie są vatowcami, ale i ci drudzy nie stracą na niej. – Przy obniżeniu stawek VAT nikt nie straci – przekonywał.
Czasowa obniżka podatku VAT
Przyjęta rzez Sejm i skierowana do Senatu ustawa zakłada czasową obniżkę stawek podatku VAT na określone produktu oraz energię.
Podatek zostanie obniżony w następujących segmentach:
- na żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%
- na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%
- na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%
- na gaz ziemny – do stawki 0%,
- na energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%.
Rolnicy ryczałtowi sprzedający produkty rolne będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7%.
Michał Czubak
Fot. M. Czubak