StoryEditorWiadomości rolnicze

Obornik na OSN – w pryzmach czy na płycie?

21.02.2017., 13:02h
– Moje gospodarstwo zostało w 2012 roku włączone do obszaru OSN. Słyszałem od innych rolników, że mają kontrole z tytułu spełniania wymogów. Prowadzę produkcję zwierzęcą, ale nie posiadam płyty obornikowej. Obawiam się kar i zabrania dopłat bezpośrednich – powiedział w rozmowie telefonicznej jeden z naszych Czytelników z Wielkopolski.

Wymagania dotyczące przechowywania produkowanych w gospodarstwach położonych na OSN płynnych i stałych nawozów naturalnych oraz odpadów (bez względu na liczbę utrzymywanych zwierząt) zostały określone w programach działań dla poszczególnych województw. Główną treść programów stanowią wymogi, które wynikają z Dyrektywy 91/676/EWG. W przypadku obornika należy przechowywać go w sposób zabezpieczający przed przenikaniem odcieków do wód lub do gruntu. Gdy zwierzęta utrzymywane są na głębokiej ściółce, budynek inwentarski musi mieć nieprzepuszczalne podłoże.

Przepisy dopuszczają możliwość składowania obornika na pryzmach zgodnie z warunkami określonymi w programie. Takie składowanie wiąże się jednak ze spełnieniem określonych warunków. Może być on składowany w okresie od 1 marca do 31 października, jednak nie dłużej niż przez 12 tygodni. Pryzmy lokalizuje się poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim terenie, o dopuszczalnym spadku do 3%. Powinien to być teren niepiaszczysty i niepodmokły oraz oddalony minimum 20 m od linii brzegu wód powierzchniowych.

W przypadku natomiast potrzeby ponownego złożenia obornika na pryzmie w kolejnym sezonie wegetacyjnym pryzmy muszą być lokalizowane w innym miejscu.

To, w jakim miejscu oraz kiedy rolnik złożył obornik w danym roku na danej działce, powinien zaznaczyć na mapie lub szkicu działki. Te zaś powinien przechowywać przez okres obowiązywania programu i jeszcze rok po jego zakończeniu. Zatem rolnicy, którzy zostali objęci OSN w 2012 r., powinni przechowywać dokumenty jeszcze przez cały 2017 r. Rolnicy, którzy prowadzą chów i hodowlę drobiu powyżej 4 tys. stanowisk oraz świń powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior, muszą przechowywać obornik na nieprzepuszczalnych płytach już w momencie objęcia ich programem OSN.

Większość wymagań w programach działań obowiązuje rolników od 1 marca 2013 r. Na dostosowanie do wymogów dotyczących powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przewidziano okres przejściowy, trwający do końca obowiązywania programu działań dla OSN. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 05:33