Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe
Przepisy Ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt są w tym względzie rygorystyczne. Zgodnie z jej art. 56, psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić je w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepienia psów przeciwko wściekliźnie wykonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez tych lekarzy. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie, jeśli zwierzę taki posiada. Dane z rejestru szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu są przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii do 15. dnia następnego miesiąca.
Za niezaszczepienie psa grozi kara grzywny
Z kolei w myśl art. 85 ust. 1a ww. Ustawy, posiadacz zwierzęcia, który uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny. Taka sama kara grozi w przypadku nieszczepienia kotów, jeżeli na danym obszarze został wprowadzony obowiązek ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. A zatem, skoro przekroczył Pan terminu ponownego szczepienia psów grozi Panu ukaranie grzywną. To, że wcześniej zwierzęta były szczepione regularnie, nie zwalnia Pana z odpowiedzialności.
Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń, grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. W tym przypadku jednak przepisy nie przewidują innej wysokości grzywny.
Alicja Moroz
prawnik redakcyjny
Alicja Moroz
prawnik redakcyjny