StoryEditorPieniądze

Obrót gruntami rolnymi przez małżonków w praktyce

16.02.2022., 06:02h
Wspólność małżeńska to nie to samo co współwłasność. Ta różnica jest dość ważna w aspekcie obrotu gruntami rolnymi dokonywanymi przez małżonków. Ma ona też swoje konsekwencje w przypadku ustania małżeństwa.

O tym, jak ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego podchodzi do nabywania i zbywania nieruchomości rolnych przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa oraz po jego ustaniu, mówił podczas niedawnego webinaru „Tygodnika” dr Patryk Bender z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, notariusz specjalizujący się w obrocie nieruchomościami rolnymi.

Wspólność niepodzielnej ręki

Jak zaznaczał dr Bender, wspólność małżeńska jest specyficznym rodzajem wspólności. Jest ona wspólnością bezudziałową, czyli wspólnością niepodzielnej ręki, ściśle związaną ze stosunkiem małżeństwa podlegającym szczególnej ochronie. Małżonkowie nie mogą dzielić się majątkiem wspólnym, dopóki trwa ta wspólność.

Nie mogą żądać podziału majątku wspólnego i nie mogą, w przeciwieństwie do zwykłej współwłasności, dowolnie rozporządzać swoimi udziałami. Jeśli więc małżonkowie kupią, na przykład, grunty rolne w ramach wspólności małżeńskiej, na ich sprzedaż muszą zgodzić się oboje. Oboje małżonkowie są bowiem tutaj uprawnieni do całości tego majątku – wyjaśniał ekspert.

Dr Patryk Bender tłumaczył, iż w przypadku g...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 18:43