StoryEditorWiadomości rolnicze

Od czego można odliczyć VAT?

08.03.2017., 11:03h
W związku z poczynionymi lub planowanymi inwestycjami z PROW wielu naszych czytelników dopiero co przeszło albo zamierza w niedalekiej przyszłości przejść na zasady ogólne rozliczania VAT w rolnictwie.

Niektórzy posiadają stosunkowo nieduże gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka czy trzody chlewnej, co przy regularnej sprzedaży mleka czy tuczników generuje VAT ze sprzedaży. Zależy im bądź będzie zależeć na tym, aby jak najwięcej pozycji uwzględnić po stronie zakupów, od których mogą odliczyć sobie VAT, by nie wpłacać różnicy do urzędu skarbowego.

Gospodarstwo swoje, dom swoje

Na etapie planowania rezygnacji ze zwolnienia bądź stawiania pierwszych kroków w byciu watowcem pojawia się wiele pytań. Na niektóre z nich odpowie naszym Czytelnikom Paweł Ciesielski, księgowy specjalizujący się w podatku VAT w branży rolnej, prowadzący portal vatdlarolnikow.pl. Ekspert podkreśla, iż rozważając, od jakich zakupów można odliczyć VAT, zawsze trzeba mieć na uwadze, iż podatek VAT można odliczyć tylko od zakupów związanych z działalnością gospodarstwa.

Inwestując w sprzęt rolniczy, po odliczeniu VAT na etapie zakupu, czy mogę potem rozliczać VAT od części lub napraw?

Tak, podatek VAT można odliczać zarówno od kosztów serwisu, napraw, jak i paliwa zużytego przez sprzęt rolniczy. Dotyczy to zarówno sprzętu zakupionego przed przejściem na VAT, jak i po.

Co z paliwem rolniczym? Czy zwrot akcyzy następuje równolegle z rozliczaniem VAT, czy muszę zdecydować się na jedno albo drugie? Czy są jakieś limity przewidziane na jeden pojazd? Czy mogę rozliczać z urzędem skarbowym VAT od paliwa, który kupuję do samochodu osobowego i motoroweru?

Zwrot za akcyzę można uzyskać równolegle ze zwrotem VAT za paliwo. Limitów w podatku VAT nie ma. Oczywiście można odliczyć VAT od paliwa tylko zużytego w gospodarstwie. W przypadku zakupu paliwa do samochodów osobowych lub skuterów można odliczyć połowę tego podatku.

Czy od wydatków związanych z remontem domu mieszkalnego mogę odliczyć VAT, czy ta możliwość dotyczy tylko i wyłącznie budynków gospodarczych?

Remont budynku mieszkalnego jest zakupem prywatnym, czyli niezwiązanym z działalnością gospodarstwa. Nie ma więc możliwości odliczenia podatku VAT od materiałów związanych z remontem domu. Taka możliwość dotyczy zaś wydatków poniesionych na budowę czy remont budynków gospodarczych, w tym inwentarskich.

Jak podejść do VAT za rachunki telefoniczne? Czy mogę rozliczyć cały VAT, czy powinienem zastosować jakieś proporcje? Czy może muszę posiadać dwa telefony – jeden tylko i wyłącznie na potrzeby gospodarstwa, a drugi do celów prywatnych?

Jeżeli telefon jest jeden, można zastosować proporcję. W większości przypadków urzędy skarbowe akceptują podliczenie połowy podatku VAT za telefon lub Internet.

Podobny problem dotyczy rachunków za wodę i prąd. Czy w obu przypadkach trzeba mieć dwa liczniki: jeden na gospodarstwo, drugi na dom?

Dobrze mieć dwa liczniki. Jeżeli nie ma wydzielonych liczników, należy przyjąć proporcję. Zazwyczaj jest to połowa podatku VAT. Jednak jest dopuszczalne większe odliczenie. Jeżeli faktury za prąd przekraczają kilkaset złotych, można odliczyć więcej. Na przykład w gospodarstwach z bydłem mlecznym, gdzie rachunki przekraczają zazwyczaj tysiąc złotych, stosuję proporcję 25% do 75% i doliczam większą część. Wszystko zależy do specyfiki gospodarstwa.

Co z VAT od środków czystości, które kupuję na poczet domu oraz utrzymania urządzeń udojowych i mycia sprzętu rolniczego?

VAT można odliczyć tylko do celów prowadzenia gospodarstwa. Dlatego środki czystości zakupione do domu nie podlegają odliczeniu. W przypadku zakupu chemii do mycia maszyn lub dezynfekcji urządzeń udojowych można odliczyć cały VAT.

Czy mogę rozliczyć VAT od zakupu opału, który wykorzystuję do ogrzewaniu domu?

Ogrzewanie domu jest wydatkiem prywatnym, a nie gospodarczym.Podatek VAT od zakupu opału można odliczyć przy ogrzewaniu przechowalni lub suszeniu kukurydzy, bo wtedy będzie on związany z działalnością gospodarstwa.

Jak podejść do zakupu odzieży – czy rozliczeniu podlega tylko zakup odzieży roboczej?

Podatek VAT od zakupu odzieży roboczej można odliczyć w całości.

Posiadając komputer podłączony do Internetu oraz drukarkę, z których korzystają także dzieci, czy z kosztów związanych z ich użytkowaniem oraz zakupem można odliczyć VAT w całości?

Jeżeli komputer jest użytkowany w celach mieszanych, proponuję zastosowanie 50% proporcji i odliczenie podatku VAT w połowie.

Czy istnieje możliwość rozliczenia VAT z urzędem skarbowym od zakupywanej żywności?

W przypadku żywności VAT można odliczyć jedynie za posiłki regeneracyjne dla pracowników oraz karmę dla psa stróżującego, wtedy bowiem zakup żywności będzie związany z działalnością gospodarstwa.

Niby proste, ale...

Aby zrezygnować ze zwolnienia, czyli z ryczałtu, i przejść na rozliczanie VAT, rolnik musi jedynie dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R i ewentualnie wypełnić zgłoszenie NIP-7.

Należy mieć jednak na uwadze, że po rezygnacji ze zwolnienia rolnik musi być czynnym podatnikiem VAT przez okres co najmniej 3 lat. Dopiero po upływie tego okresu od daty rezygnacji będzie mógł ponownie skorzystać ze zwolnienia i odzyskać status rolnika ryczałtowego. To jednak też nie jest takie proste, zwłaszcza gdy rolnik kupował maszyny albo ponosił wydatki na budowę chlewni czy obory i odzyskiwał VAT.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 14:05