Właściciel zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez zwierzę
Podstawę roszczeń wobec sąsiada stanowi art. 431 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego § 1, kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było ono pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
Z kolei według § 2, chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przytoczonego wyżej § 1, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Za zwierzę odpowiada osoba, która się nim zajmuje
Chowającym zwierzę jest osoba, która sprawuje nad nim pieczę, dostarcza mu schronienia i pożywienia. Nie jest istotne, czy jest jego właścicielem czy posiadaczem. Odpowiada natomiast za swoich podwładnych i domowników. Posługującym się zwierzęciem jest natomiast podmiot, który „korzysta” z niego w sposób krótkotrwały, nie będąc jednocześnie chowającym to zwierzę.
Alicja Moroz
prawnik redakcyjny
(fot. Unsplash)