W przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje się:
- jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków (współposiadaczy), co do którego współmałżonek (współposiadacz) wyraził pisemną zgodę;
- odrębny numer identyfikacyjny od numeru, o którym mowa powyżej, jeżeli wnioskodawca prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.
Tak wynika z Ustawy z 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Wnioskodawcę, o którym mowa w podpunkcie drugim, wpisuje się do ewidencji producentów i nadaje mu się odrębny numer identyfikacyjny. Wniosek o wpis do ewidencji producentów zawiera m.in. informację, czy wnioskodawca w dniu składania dokumentów pozostaje w związku małżeńskim, jest współposiadaczem gospodarstwa. Chodzi również o informację o tym, że prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą oraz wskazanie dowodów potwierdzających tę okoliczność. MRiRW podaje na swojej stronie internetowej, że „zgodnie z art. 75 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych”.
Jeżeli ma Pani zamiar faktycznie prowadzić odrębne gospodarstwo rolne, powinna Pani złożyć wniosek i udowodnić, że jest jest to odrębna jednostka.