Jednorazowe odszkodowanie z KRUS przysługuje ubezpieczonemu (członkom jego rodziny), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Według art. 11 ust 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo mających związek z ich wykonywaniem:
- na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje albo gospodarstwa domowego związanego bezpośrednio z rolnym
- w drodze z mieszkania do gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej, lub
- podczas wykonywania poza gospodarstwem rolnym zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo w związku z wykonywaniem tych czynności lub w drodze do miejsca ich wykonywania, albo w drodze powrotnej.
Sąd Najwyższy w wyroku z 15 grudnia 1999 r. (sygn. akt II UKN 264/99) orzekł, że świadczenie przez ubezpieczonego rolnika pomocy sąsiedzkiej, przyjętej wzajemnie w warunkach lokalnych na rzecz sąsiada prowadzącego działalność rolniczą, jest objęte ochroną ubezpieczeniową z art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, także, gdy sąsiad nie ma ubezpieczenia wypadkowego, bo ma ustalone prawo do emerytury lub renty. Wyrok ten sugeruje, że jednorazowe odszkodowane powinno się Panu należeć.