Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego nie zrobił jeszcze ostatecznego podsumowania – na nie będzie trzeba poczekać do stycznia przyszłego roku. Jednak już dzisiaj widać, że ten rok jest wyjątkowy – areał zasiewu buraków wzrósł w porównaniu z 2022 rokiem o ponad 17%. Do uprawy buraków wrócili plantatorzy, którzy z różnych powodów zrezygnowali czasowo ze stosowania go w płodozmianie.
Obawy o ukraiński import. Ile do Polski wjechało cukru?
– Ten, kto twierdzi, że produkcja buraków cukrowych się obecnie nie opłaca, jest w błędzie. Myślę, oczywiście, o takiej produkcji, w której plony nie są niższe niż 50 ton z hektara, i o tych, którzy mają zawarte umowy kontraktacji z Krajową Grupą Spożywczą – mówi Józef Pawela, rolnik, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.
Podstawowa cena za buraki o zawartości cukru na poziomie 16% w KGS wynosi 45 euro/t. Plantatorzy otrzymują także zaliczkowo premię w wysokości 1,5 euro do tony ze sprzedaży cukru. Jak mówi Pawela, plantatorzy mają już wynegocjowaną cenę podstawową na przyszły sezon, która wyniesie 46,5 euro/t.
– Oczywiście nie możemy...